Ten umožňuje posádkám záchranky bezprostředně komunikovat s dispečinkem, také zajistí navigaci k místu zásahu, vyplnění zdravotnické dokumentace nebo přístup k databázi výjezdů.
Velmi dobře zavedený je v západní nebo severní Evropě. Východní část Evropy včetně Česka tento celosvětový trend v záchranářství začíná postupně objevovat. „Některé záchranné služby mají pouze GPS navigaci, některé zase pracují na počítači se zdravotnickou dokumentací. Ale takový rozsah, jaký zavádíme my na Vysočině, je v České republice unikátní,“ vysvětlila ředitelka záchranky v kraji Vysočina Vladislava Filová.
Zdravotnický počítačový systém má mnoho funkcí, které posádkám pomáhají při jejich výjezdech. „Jakmile přijme dispečink výzvu od pacienta, okamžitě ji dál posílá přímo do vozidla, konkrétně do počítače,“ popsala Filová. Dispečerka vyhledá souřadnice místa zásahu, které se předají do vozidla. Když řidič usedne za volant, má k dispozici mapu i instrukce, kam přesně má jet.
Podle počítače se orientuje i lékař
Lékař může zase z databáze vyčíst, jestli už záchranka u pacienta někdy byla, jestli se ten člověk s něčím léčí nebo zda nemá nějakou zvláštní medikaci (léčení nemocí a poruch podáváním léků – pozn. redakce). Vyplnění zdravotnické dokumentace je přitom možné provést přímo do počítače, vytisknout a předat zdravotnickému zařízení.
Systém má také funkce, které pomáhají zdravotníkům vyhodnotit závažnost stavu pacienta či na jaké nemocniční oddělení ho mají směrovat. „Do budoucna uvažujeme také o zavedení databáze, ve které by se nacházely informace o případných alergiích pacienta nebo jeho závažné léčbě,“ doplnila Filová.
Celý systém stál záchranku asi 33 milionů korun, z toho 70 procent uhradil kraj Vysočina ze svého rozpočtu. Do konce června by mělo být systémem vybaveno dvanáct aut. Do konce roku potom všech padesát vozů záchranky včetně vrtulníku.
Michaela Hrozková