Cesta do Zbinoh není nejpohodlnější, vede přes Větrný Jeníkov, kde jsou v zimě podmínky vždy o něco tvrdší než kdekoliv jinde na Jihlavsku. A nikde ani sebemenší zmínka o volbě prezidenta. Dokonce ani ve vsi. Obecní nástěnce dominuje plakát lákající na Silvestrovskou zábavu.

V obci je prázdno, necelá stovka zde bydlících lidí je evidentně doma v teple nebo v práci. Obec je typická česká vesnice, trochu šedá, ale nijak špinavá. Najít tady hospodu, obchod nebo školu se zdá být nemožné.

Já ale potřebuji někoho z místních, kdo volil Miloše Zemana. Jako zjevení působí velká cedule na jednom z domů. Masážní studio Dana, tam by mohl být někdo, kdo má přehled, říkám si. Zazvoním a otevře zhruba dvacetiletý kluk. Z mé návštěvy je evidentně ještě více nervózní než já sám, tak zavolá otce.

Přijde Zdeněk Burda, dobrácky vypadající chlapík a začne vyprávět o současném prezidentovi. „Je tu oblíbený. I když tady na návštěvě nikdy nebyl, je populární. Alespoň pro nás určitě.“ To, že je z Vysočiny, by mohlo být pro někoho z obce také kritérium, ne však pro pana Burdu. „Hlavně má hlavu, a chytrou. To je jasný,“ říká.

Volební kampaň se zájmem sleduje, ale zklamalo ho, že se Jiří Drahoš některých předvolebních debat vůbec neúčastní. Je přesvědčený, že Miloš Zeman na postu prezidenta republiky zůstane i pro dalších pět let.