„Některé pranostiky říkají, že když je nyní mírná zima, tak bude o to horší v dalších měsících. Proto je naprosto předčasné hovořit o úsporách,“ brzdil optimismus ředitel Krajské správy a údržby silnic kraje Vysočina Jan Míka.

Výhled dlouhodobé předpovědi mu dává zapravdu, podle Českého hydrometeorologického ústavu již příští týden klesnou noční teploty pod nulu a budou dále klesat, stejně jako denní. Na konci ledna by se už teplota nemusela vyšplhat nad nulu ani ve dne.

I když aktuálně zimní údržba silnic prakticky není potřeba, vše se může během pár dní zcela otočit. První odhady úspor za zimu 2017/2018 tak budou k dispozici až koncem března, ale ani to nemusí být definitivní. „Když napadne v dubnu sníh a bude mrznout, nemůžeme sundat radlice a odstrojit sypače,“ vysvětlil Míka a dodal: „I v květnu může sněžit.“

Úspory by mohla mírná zima znamenat i pro dopravce. Už jen údržba je v zimních podmínkách náročnější. „Dopravci jsou spokojeni s mírnou zimou, pokud možno bez sněhu a bez ledovky,“ řekla k současným podmínkám mluvčí společnosti ICOM Transport Marcela Průchová. Mráz prý není takový problém, neboť nové autobusy se se zimou vyrovnávají lépe než dřívější technika.

Ilustrační foto.
Nejen sousedé pomáhají. Před Vánoci jim vyhořel dům