Oba projekty čekají, zda na výstavbu školy takzvaně na zelené louce dostanou peníze. 
V Jihlavě by nová školka pro stovku dětí měla vzniknout ulici Na Dolech, v Sedlejově by se jednalo o jednotřídku pro 25 dětí.

Nová jihlavská školka 
Na Dolech by měla být specifická tím, že by 75 míst bylo rezervováno pro děti zaměstnanců firmy Bosch Diesel, a protože část jich pracuje na směny, školka 
by fungovala jako internátní. „Děti by tam mohly přespávat i přes noc. K tomu má být uzpůsobeno jedno celé oddělení," zmínil architekt a zastupitel Jihlavy Jaroslav Huňáček (ODS), který se na projektu podílel.

Školka by měla zabírat zhruba polovinu momentálně zeleného prostoru 
za prodejnou Penny Market v městské části Dolina 
na křižovatce ulic Na Dolech 
a S. K. Neumanna. Chybět 
v ní nebude vývařovna, interaktivní dílna, ale má zahrnovat také ateliér, saunu s vířivkou a místnost s trampolínou. Kolem budovy bude větší zahrada s prolézačkami, pískovištěm, ale také dráhou na sportování, malým amfiteátrem a koutkem na pěstování rostlin. „Prostor musí být přizpůsoben tomu, že tam děti budou déle, než je obvyklé," dodal Huňáček.

Odhadem by nová mateřská škola mohla stát čtyřicet až pětačtyřicet milionů korun. Dříve se hovořilo 
o tom, že by na její výstavbu Bosch Diesel přispěl deseti miliony. Dohoda se ale změnila. „Přispívali bychom na provoz. Po dobu deseti let bychom každý rok školce dali milion korun," řekl mluvčí jihlavské firmy Bosch Diesel Mojmír Kolář. Dle Huňáčka nebude provoz školky náročný energeticky, ale personálně. „Protože má zařízení fungovat jako internátní, znamená to, že tam pedagogové, ale třeba 
i školnice budou pracovat na směny," okomentoval Huňáček.

Kdy školka, o které se 
již mluví delší dobu, má vzniknout, není ještě jasné. „Čekáme na rozhodnutí 
o dotaci. Celá stavba souvisí se schválením plánu rozvoje území města," doplnil jihlavský primátor Rudolf Chloupek (ČSSD).

Vyhlídky na stavbu školky 
v Jihlavě Na Dolech jsou pravděpodobnější než ty 
v Sedlejově. „Zatím jsme zažádali o dotaci. Částku neřeknu, protože ještě není vůbec jisté, zda něco dostaneme. Měla by to být nová stavba v hodnotě milionů," řekl starosta Sedlejova Milan Beneš a dodal, že v obci se za poslední roky výrazně zvýšil počet mladých rodin, a proto po místní školce vznikla poptávka.

Momentálně rodiče ze Sedlejova vozí děti do školky například do nedaleké Nevcehle či Pavlova. Další blízké školky jsou také 
v Hodicích či v Třešti.

„Máme tady jednotřídku, ve které je na výjimku 
28 dětí. Je pravda, že občas musíme některé děti kvůli přetlaku odmítnout, ale většinou je přijmou v okolních školkách," řekl ředitel Základní a mateřské školy 
v Pavlově Vladimír Polodna. Dle jeho názoru ale tento boom brzo ustane. „Je možné, že pokud tu školku 
v Sedlejově skutečně postaví, tak než k tomu dojde, nebudou tam už zase děti," vyjádřil svůj názor Polodna.

Mateřská škola fungovala v Sedlejově již v minulosti. Před více než deseti lety byla ale uzavřena. „Zřejmě kvůli nedostatku dětí a nevyhovujícímu stavu tehdejší budovy," podotkl Beneš.

O rozšíření usiluje například i mateřská škola v Nerudově ulici v Telči, která 
by chtěla speciální třídu 
pro děti mladší čtyř let.

Koncem minulého týdne Ministerstvo pro místní rozvoj ukončilo příjem žádostí o dotace na rozvoj infrastruktury předškolního vzdělávání. Za více než čtyři měsíce trvání výzvy ministerstvo obdrželo 240 žádostí. Na výstavbu nových školek či stavební úpravy půjdou zhruba tři miliardy korun.

IVANA HOLZBAUEROVÁ