Za měsíc přijde velké zúčtování v podobě komunálních voleb, po kterém se současné vedení jihlavské koalice složené ze zastupitelů ODS, KDU-ČSL a ČSSD dozví, zda uspělo, nebo propadlo. Jihlavský primátor Jaroslav Vymazal (ODS) proto z osobního pohledu zhodnotil, co se mu v končícím volebním období povedlo více, co méně.

Zástupci jihlavské opozice ovšem v některých bodech primátorovi oponují. „Dali jsme si před čtyřmi lety za úkol zajistit 100 nových míst v mateřských školách, podařilo se jich vytvořit 275, dalších 50 míst přibude Nad Plovárnou," vypočítal jeden z úspěchů primátor Vymazal. Takřka všechny mateřské školy i základní školy město podle něj zrenovovalo a zmodernizovalo.

Zvýšení počtu v mateřských školách kvitují také opoziční zastupitelé. Podle Věry Podhorské z TOP 09 a komunisty Pavla Šlechtického však mělo město začít řešit místa ve školkách už o dva roky dříve. „Situace byla ze začátku podceněná a poté se vše dohánělo. Jistý dluh města však vidím v otázce jeslí. Ty se sice nezrušily, ale maminek, které potřebují jít brzy do práce, bude čím dál více," sdělil svůj pohled na školskou problematiku v krajském městě Šlechtický.

S tím, že se místa ve školkách měla začít řešit dříve, souhlasí i Podhorská. „Dostatek míst byl až letos, kdy už dětí ve školkách ubývá. Teď se ten problém přesunul na základní školy. Otázka míst ve školkách se měla začít řešit už před dvěma lety," myslí si Podhorská.

Kromě školek primátor Jihlavy vyzdvihl fakt, že se podařilo zvýšit kvalitu života na sídlištích a zlepšovat podmínky pro volný čas. Opravily se chodníky, osvětlení, kontejnery, podařilo se vybudovat dětská hřiště a sportoviště. Podle komunistického zastupitele však je problém, když vedou cyklostezky podél chodníků. „Jako problém vidím, když cyklisté jezdí rychle a vedle chodí malé děti, které jsou ohrožené," dodal Šlechtický.

Podhorskou zase znepokojuje fakt, že se spousta sportovišť postavila za evropské peníze, ale už nikdo neřeší, z čeho se budou platit provozní náklady. „Na jednu stranu zní dobře, že se postavilo sportoviště, ale už se neřekne, z čeho se bude platit provoz," dodala Podhorská.

Co se ve městě povedlo méně, to jsou například vleklé spory o kanalizaci nebo vyřešení problémů s parkováním a odvedením tranzitní dopravy z centra města.

IVA BÍNOVÁ