Obraťte se na místní akčních skupinu v regionu. Trefíteli se do jejího programu a budeteli mít štěstí, vyplatí vám za čas peníze. Žádat může třeba samospráva obce, která potřebuje upravit cesty a nemá prostředky.
S připraveným projektem uchazeč žádá o dotaci Ministerstvo zemědělství nebo Zemědělský intervenční fond. Místní akční skupiny (MAS) byly většinou zakládány společně obcemi, neziskovými organizacemi a dalšími subjekty.
Schopný manažer může kouzlit
Ředitel Zemědělské agentury a pozemkového úřadu v Jihlavě Jan Štefka upřesnil, že dotace putují k adresátům prostřednictvím místních akčních skupin z fondů Evropské unie.
V tuzemsku je registrováno na 170 MAS. „Starostové se třeba sejdou a řeknou si, že v daném regionu mají velkou nezaměstnanost a že je třeba s tím něco dělat.
Schopný manažer skupiny projekty sleduje a může k nim přidat další, třeba na údržbu komunikací. Požádat mohou i firmy a soukromí podnikatelé,“ přiblížil Jan Štefka.
Místní akční skupina mikroregionu Telčsko existuje podle její manažerky Evy Skálové pět let. „Před třemi lety jsme dostali dotaci od Ministerstva zemědělství z programu Leader 2007 kolem milionu korun. Část peněz šla na stezky a na úvaziště pro koně, cyklotrasu a na zařízení kompostárny. Celý balík peněz šel na vyznačení a údržbu sítě tras včetně lyžařských,“ připomněla Eva Skálová.
Komu se nelení, tomu se zelení
Manažer MAS Třešťsko Josef Křepela včera reportérovi Deníku upřesnil, že letos rozdělí skupina téměř sedm milionů korun.
„Obce v květnu mohou podat projekty na rozvoj, podporu turistického ruchu, investice do veřejných budov a prostranství. Třešť si například nedávno za peníze od MAS opravila střechu radnice za milion korun,“ doplnil Josef Křepela.
„Problém mají samosprávy, které se nevěnují projektům a spíš si stěžují na nedostatek peněz. Ovšem tam, kde mají přihlášených deset projektů, je velmi pravděpodobné, že peníze obci přijdou,“ připustil Jan Štefka.