Cesta k posilování zaměstnanosti a prosperitě regionálních podniků zaměřených na živočišnou produkci je podle ministra zemědělství Mariana Jurečky v udržování zdravého patriotismu a v podpoře domácích producentů. Ministr zemědělství to řekl při páteční návštěvě Vysočiny, kdy zavítal mimo jiné do Mlékárny Polná.

„Podpora menších místních producentů je rozhodující pro zaměstnanost v daném regionu," uvedl při návštěvě v Polné Jurečka s tím, že nová podoba Společné zemědělské politiky, která se v současné době připravuje, má ambici podporovat živočišnou výrobu, pěstování brambor, ovoce a zeleniny. Těžit by z ní měli ti, kteří dokážou vytvářet a udržet pracovní místa v zemědělských sektorech.

Právě v chovu skotu, produkci mléka a pěstování brambor patří Vysočina na přední příčku v Česku. V polenské mlékárně se proto ministr s vedením bavil i o tom, jak se daří mlékárně daří udržet zaměstnanost a zda jim dodavatelé mléka neunikají do zahraničí. To je totiž v poslední době velký problém.

Největšími soupeři jsou podle polenské mlékárny Italové. „Ti dávají až o dvě koruny více na jeden litr mléka," poznamenal jednatel mlékárny Miloš Kvasnička, s tím, že mlékárna vykupuje litr mléka v průměru asi za 9,50 koruny.

Mlékárna Polná se zabývá výrobou sýrů, přičemž zhruba dvě třetiny produkce tvoří balkánský sýr. „Ročně vyrobíme 1 400 tun sýrů, z toho 800 až 900 tun tvoří balkánský sýr," vypočítal Kvasnička. Do polenské mlékárny přitéká mléko od 13 dodavatelů a denně tam zpracují 28 tisíc litrů mléka. V portfoliu výrobků má polenská mlékárna například ještě pařené sýry, polotvrdý sýr Zlatá Praha a smetanový sýr italského typu s názvem Maskar z Polné. Obdoba oblíbeného Mascarpone.

Ministr Jurečka také poznamenal, že na národní úrovni není moc možností, jak ovlivnit vývoz mléka do zahraničí. Kromě investičního posilování domácích producentů vidí ještě cestu v marketingové podpoře. „Snažím se apelovat na české občany, aby nakupovali výrobky od výrobců z České republiky. Jestliže neustále slyšíme, jak ekonomika Německa s Švýcarska vzkvétá, tak je to dané tím, že tam lidé slyší na kvalitu a na to, kdo to vyrobil," dodal Jurečka.

Podporu pro oblast zemědělství uvítal také radní Kraje Vysočina Zdeněk Chlád (ČSSD). Doplnil, že na Vysočině se tři sektory potravinářský, zemědělský a lesnický, podílí na zaměstnanosti v kraji asi patnácti procenty, což není zanedbatelné číslo.

Zvýšit by se podle Mariana Jurečky měl i chov skotu na dotovaných travnatých porostech. „Chceme podpořit ty, kteří na loukách budou chovat skot, a omezíme ty, kteří porost jednou za rok posečou a zmulčují," dodal ministr k další podpoře zemědělských činností.

Na novou podobu Společné zemědělské politiky má připadnout asi 40 procent z unijního rozpočtu. Členské státy proto připravují podobu aplikačního dokumentu na národní úrovni.