Taneční parket s posezením a pódiem, kašna s lavičkami, stylové osvětlení a travnaté plochy se zelení, ale hlavně žádná auta a autobusy. Tak by už příští rok mohla vypadat nová klidová zóna mezi zdravotním střediskem a víceúčelovou budovou v centru Stonařova.

Vedení městyse totiž nyní připravuje projekt za deset milionů korun, který počítá s přesunem autobusových zastávek na místo bývalé školní budovy. Jestli se projekt podaří zrealizovat, záleží na získání dotací.

Demolice budov

S prvními přípravnými pracemi se začalo už nyní. K zemi šel zchátralý domek vedle bývalé školy. Tu čeká bourání během letošního roku. „Současné umístění zastávek u zdravotního a nákupního střediska z mnoha důvodů nevyhovuje. Prostor pro nové zastávky se připravuje už nyní, téměř hotová je demolice jedné z nevyužitých budov. Děláme to postupně svépomocí," řekl k tomu stonařovský starosta František Plavec.

Klidová zóna bude uzavřena pro dopravu. Vznikne tam vydlážděné náměstíčko s kašnou, osvětlením a zelení. Přesune se tam i památník meteoritů. „Nejdůležitější je vytvoření prostoru pro pořádání kulturních a společenských akcí. Ten v centru Stonařova dost chybí," doplnil starosta.

Součástí plánu je také rozšíření parkoviště vedle hasičárny. „Parkoviště se upraví tak, aby se tam bez problémů vešlo deset aut. Nyní je parkování na tomto místě složitější," uvedl Plavec.

Stonařovští už začali řešit nezbytnou administrativu. Včera nabylo platnosti územní rozhodnutí. Nyní bude obec žádat o dotace z Regionálního operačního programu. „Bez dotace, která může být až 85 procent, do ničeho nepůjdeme. Tak velká investice by příliš zatížila obecní rozpočet. Pokud nebudeme se žádostí o dotaci úspěšní tento rok, zkusíme to příště," přiznal starosta.

Během letošního roku jsou v plánu pouze některé přípravné práce, centrum Stonařova se zásadně začne proměňovat nejdříve v příštím roce.

ZUZANA MUSILOVÁ