Business hotel v jihlavské ulici Romana Havelky bude ve stávající podobě fungovat poslední dva měsíce. Od listopadu se totiž hotelové pokoje promění v zázemí pro pacienty, kteří trpí Alzheimerovou chorobou. S tímto záměrem do Jihlavy přichází skupina Alzheimercentrum. Jihlavské zařízení bude už jejich osmé a ponese název Alzheimercentrum Jihlava.

„V Alzheimercentru Jihlava bude poskytována stejná péče jako v ostatních alzheimercentrech. Klienty přivítá moderní budova se zahradou blízko řeky Jihlavy, která je polohou situována do blízkosti plaveckého areálu a nákupní zóny," uvedla Jaroslava Jůzlová z managementu skupiny Alzheimercentrum.

V novém zařízení by měla domov najít až stovka klientů. Žádosti o přijetí přijímá zařízení už nyní, fungovat by mělo začít už v listopadu. V současné chvíli shání vedení společnosti Alzheimercentrum několik desítek kvalifikovaných pracovníků.

V nabídce jsou místa jako zdravotní sestry, ošetřovatelé, kuchaři, ale také vedoucí provozu nebo ředitel.

Jedno zařízení pro pacienty s Alzheimerovou nemocí však už funguje ve Ždírci u Jihlavy. Tam žije sedmdesát lidí, kteří trpí touto chorobou nebo jinou formou demence. V posledních letech navíc ždírecké zařízení, kde se nachází i klasický domov důchodců, prošlo rozsáhlou rekonstrukcí. Letos na podzim by se tam navíc měla otevřít také Alzheimer poradna Vysočiny.

„Ta bude sloužit jako terénní centrum, které bude radit příbuzným lidí, kteří touto nemocí trpí, jak se o své blízké starat. Předpokládáme, že se nám poradnu podaří otevřít během října nebo listopadu," vysvětlil vysočinský radní pro sociální oblast Petr Krčál (ČSSD). Ten dodal, že o novém centru v Jihlavě nemá příliš informací. „Zařízení není námi registrované, nikdo z nich tu nebyl, takže se o to nyní zajímáme," poznamenal Krčál.

Zkušenosti lékařů z Nemocnice Jihlava potvrzují, že pacientů s Alzheimerovou chorobou přibývá. V nemocnici funguje i geriatrická ambulance, kde se o tyto pacienty lékaři ambulantně starají.

IVA BÍNOVÁ