Bylo to poprvé, co se s něčím podobným setkaly. „Přestože jsme už některé armádní věci dělali, tohle bylo něco jiného. Naštěstí nebylo nutné kupovat nové stroje ani náročně předělávat technologie. Bylo to hlavně na šičkách. A ty si s tím hravě poradily. Stačilo jen vysvětlit co a jak,“ hodnotí předseda představenstva Radek Chládek s tím, v jejich družstvu vznikal pouze obal. Ten je zapnutý na suchý zip. Samotné ochranné prvky do nich už zařizuje objednavatel. Až pak vznikne hotový produkt.

Vojenské vesty si objednala soukromá firma. O kterou přesně šlo, nechtěl Chládek specifikovat. „Nemohu potvrdit, ale ani vyvrátit, jestli výstroj skončí na Ukrajině. Možné to je. Na další várce jsme se však prozatím nedomlouvali,“ říká Chládek.

Bývalý Dům dětí a mládeže v Brněnské ulici byl od roku 2016 opuštěný, pár měsíců zpět fungoval jako ubytovna pro bezdomovce s koronavirem a nyní je z něj Ukrajinský dům.
Ukrajinský dům v Jihlavě hlásí plno. Jsou to slušní lidé, říká provozovatel

Na podobné práce musí být dílny auditované. „Jsou potřeba certifikace ze zahraničí. Bez nich není možné vytvářet ani dodávat na mezinárodní trhy,“ vysvětluje. Díky tomu mohou šít například zásahové oděvy pro hasiče. „Není to žádná jednoduchá bavlna. Jde o náročné zpracování, které splňuje technologicky vysoké standardy. Hasiči v těch oblecích často chodí do přímého žáru,“ popisuje praktické využití Chládek.

V blízké době se chystají pracovat na objednávce do Norska. Půjde o vaky pro záchranáře. „Je to patentovaný vak. Když se ztratíte v těch severských zemích nebo se vám něco stane, uloží vás přesně do tohoto vaku. Je vyřešený tak, aby udržel teplotu těla i v zamrzlých oblastech, dokud nedorazí záchranáři nebo nepřiletí vrtulník,“ prozrazuje Chládek výhled do budoucna. Šicí stroje by se v tomto případě spustily v srpnu.