Město bude řešit novou splaškovou a dešťovou kanalizaci, nový vodovod i nové chodníky a veřejné osvětlení. Kraj Vysočina se postará o opravu silnice.

Připraveny jsou celkem tři etapy. Od přejezdu k radnici, od radnice ke křižovatce ulic 5. května, Malé náměstí a Na Hrázi u hotelu Harmony, a dále celá ulice Na Hrázi, tedy až k odbočce, kudy se jezdí na Stonařov. Během roku 2019 se má udělat první etapa, jak to bude s dvě dalšími, to se ještě přesně neví.

Třešť bude uzavřena pro veškerou tranzitní dopravu, tedy pro vozidla nad 3,5 tuny. Zda se podaří najít objízdnou trasu pro ostatní dopravu, to se ještě řeší. „Neobejde se to asi bez uzavírek a objížděk. Byli bychom rádi, kdyby se podařilo udělat alespoň provizorní objízdnou trasu pro obyvatele Třeště. Vedla by ze Selské ulice kolem Třešťského potoka až k Fritzově ulici, kudy se jezdí do Stonařova. Bylo by to v místech, kde se do budoucna plánuje nová cyklostezka, tedy pod domy v Partlicově ulici,“ nastínil jednu z variant, jak během rozsáhlé stavební akce trochu odlehčit místním, starosta Třeště Vladislav Hynk.

Třešťská stavební akce po svém dokončení přinese řadu novinek. Dojde k úpravě křižovatky u hotelu Harmony. Celá křižovatka bude přehlednější, aby se lépe vyjíždělo řidičům z vedlejší silnice od Batelova. Pro ty, co budou odbočovat doleva na Batelov, vznikne nový pruh. Jiná bude i křižovatka u radnice a supermarketu Albert. Před radnicí vzniknou nová parkovací místa, rozšíří se chodník u bývalého non stopu. „Uvažovalo se o tom, zda by místo těchto dvou křižovatek nešel vybudovat kruhový objezd. Tato varianta se neukázala jako ta správná,“ doplnil k tomu Hynk.

Dojde k zúžení silnice z nynějších osm na sedm metrů. Kvůli tomu bude potřeba předláždit chodníky. Podélná parkovací stání u lékárny, prodejny s oblečením nebo masny zůstanou a prostor pro ně se rozšíří právě o jeden metr na úkor silnice. Zůstanou také zachovány téměř všechny přechody pro chodce, kterých je v centru Třeště hned několik blízko sebe. Dojde pouze ke sloučení dvou přechodů na konci ulice 5. května, které se nacházejí naproti obchodu s elektrem a zverimexu a naproti drogerii a autobusovému nádraží. Zkrátí se přechod u odbočky na Pavlov. Všechny třešťské „zebry“ budou nově mít zálivy a osvětlení.

„Všechna tato opatření se dělají proto, aby byla zajištěna větší bezpečnost chodců a došlo k celkovému zklidnění dopravy. Silnice vede rušným centrem města, řidiči tu musí jezdit pomaleji a dávat pozor na ostatní účastníky silničního provozu,“ vysvětlil třešťský starosta.

Dále se bude například řešit to, kam se v době rekonstrukce v centru města přesune autobusové nádraží. Mluví se například o Selské ulici.