Děti ráno cestovaly z Raabsu a vinou dopravních komplikací musel být trochu upraven časový program. Na zajímavosti jednotlivých přednášek, před kterými dostaly rakouské děti sluchátka pro překlad, to ale nijak neubralo. Ta první byla zaměřená na lži a nepravdy v médiích. Kryštof Havelka s dětmi komunikoval a zábavnou formou je seznámil například s rozdíly mezi seriózními a satirickými weby. „Měli byste si uvědomit, jaký portál navštěvujete, spousta webů nemusí být striktně objektivní,“ řekl mladým posluchačům a dodal: „Je také nutné odlišit fakta od osobních názorů.“

Pak byl čas fyzikální show. Vojtěch Hanák z Divadla fyzika ÚDiF hovořil o monitorech, displejích a pixelech, jeho kolegyně Barbora Mikulecká pak předvedla triky s optickém efektem moaré. Za přednášejícím poté několik chlapců přišlo přímo k řečnickému pultíku. „Proto to děláme, aby se lidé začali ptát. Aby se veřejně přestali chlubit tím, že fyziku neumí. Třeba s pravopisem to nedělají,“ usmál se Hanák, který dělá přednášky pro zájemce od mateřských škol po domovy důchodců po celé republice.

Zejména české děti se pak těšili na třetí přednášku, kterou měl profesionální horolezec Radek Jaroš. Ten aby se přiblížil i rakouským hostům často zmiňoval Alpy. Mluvil nejen o horách, které zdolal, ale také o životě v zemích, které při expedicích procestoval. „Když do hor začnete chodit, a to vám doporučuji, je potřeba se naučit bezpečnosti pohybu,“ poradil dětem v publiku.

O letošní ročník Mladé univerzity byl velký zájem, už na přelomu dubna a května bylo obsazeno. Poprvé se letos účastní například dva chlapci z Jihlavska, třináctiletý Ondřej Lustig z Mrákotína a jeho kamarád, o rok starší Michal Dvořák z Telče. „Přednášky tady v Jihlavě byly zajímavější, než jaké mají v Rakousku,“ zhodnotil Michal Dvořák. Ani komunikace s vrstevníky z Rakousky prý není nepřekonatelný problém. „Menší problém tam je, nejčastěji se dorozumíváme anglicky,“ přiznal Ondřej Lustig. Pauzu mezi přednáškami však trávili společně a rozuměli si.

Po obědě pak část účastníků zůstala na workshopy v krajském městě Vysočiny a část odjela do Telče. Děti si mohli již v době přihlašování vybrat, jestli se budou chtít dozvědět o ohrožených druzích zvířat přímo v zoologické zahradě, postavit a naprogramovat robota, vyrobit si vlastní elektronickou hračku s pomocí pájky nebo se věnovat online grafice.

V Telči pak byl na programu workshop na téma Digitální město Telč, při kterém děti chodily s chytrým telefonem po městě a aplikace jim radila, co lze zlepšit. Další skupinka se v tu dobu věnovala digitální optické miskroskopii a 3D rekonstrukci povrchu. Fotograf Vladimír Kunc pak třetí skupinu seznámil s možností upravování fotek z digitálních fotoaparátů nebo z mobilů.