Jejich dvouměsíční kotě se zatím drží u matky. „Lidé mohou vidět celou rodinku, samice s černým kotětem je v jednom výběhu a vedle je černý táta. Návštěvníci je vidí úplně běžně, posílali nám fotky,“ potvrdila Simona Kubičková z jihlavské zoologické zahrady.

Překvapivá může být černá barva kotěte, jeho matka je totiž světle hnědá. „Jedná se o takzvaný melanismus, kdy se u jedince výrazně rozvine tmavý pigment a kresba srsti tak úplně nebo částečně vymizí. Je to opak albinismu,“ vysvětlila Kubičková s tím, že otec mláděte je rovněž melanicky zbarvený. „U kočkovitých šelem to není nic neobvyklého, například u levhartů nebo jaguárů se tento jev vyskytuje velice často,“ dodala.

Pro veřejnost je dobrou zprávou, že kočka bažinná patří mezi ta zvířata, která jsou hodně aktivní přes den. Rozšířená je na blízkém východě a v jihovýchodní Asii. Díky dlouhým nohám kočka bažinná skvěle běhá a skáče, dokáže ulovit i bažanta v letu. V Česku tento druh chová pouze jihlavská zoologická zahrada. Ta je mimochodem nejnavštěvovanějším turistickým cílem na Vysočině, k návštěvě láká i na podzim.

Mláďata v jihlavské zoo

Letošní rok je přitom na mláďata v Zoo Jihlava poměrně bohatý. „Narodily se nám hyeny, mohu už říct, že jsou to všechno samice, významná jsou čtyřčata u aligátorů čínských, máme mláďata u zeber, kapybara se dokonce narodila před zraky návštěvníků,“ vyjmenovala Kubičková a pokračovala: „Naší klasikou jsou lemuři kata, dvojčata máme u surikat, dále mládě lenochoda, lamy guanako, trojčata u scinků šalamounských.“

Ira je fenka plemene Flat Coated Retrivera a budoucí psí záchranářka na Vysočině.
Budoucí psí záchranářka na Vysočině: fenka Ira začíná s výcvikem

V polovině července se narodil také výreček malý, kterého mohou návštěvníci vidět v zadní voliéře naproti ovcím. „Výreček malý je tažným druhem, který zimuje v Africe a jižní Evropě. Do Asie a střední Evropy létá hnízdit v letním období - v České republice se vyskytuje od konce devadesátých let a patří zde mezi ohrožené druhy,“ doplnila Kubičková.