Mládežnické lední sporty v Jihlavě možná zaniknou. Kontrola z Ministerstva financí totiž doporučila, aby spolek Dukla Jihlava mládež za hodiny tréninku v malé hale Horáckého zimního stadionu platil stejně jako každý jiný nájemce. Nyní měli mladí hokejisté tréninky na takzvaném zimáčku zdarma. Jenže to znamená, že by se rodiče asi tří stovek dětí museli složit na sedm milionů ročně.

„To je konec mládežnického hokeje a krasobruslení v Jihlavě. Jde o průměrný nárůst více než dvacet tisíc korun na jednoho hokejistu a krasobruslařku spolku Dukla Jihlava mládež," řekl předseda výkonného výboru Petr Koláček.

Ministerstvo tak rozhodlo na základě podnětu spolku Sport Hokej Vysočina. „Podnět podepsaný čelními představiteli spolku Tomášem Kotrbou a Petrem Buzkem poukazuje na to, že mladí hráči a krasobruslařky Dukly Jihlava mládež mají led na novém sportovišti v Tyršově ulici zdarma, zatímco ostatní zájemci musí čas na ledě hradit. Skutečnost je taková, že náklady na provoz ledu, když ho využívá Dukla Jihlava mládež, hradí město ve formě provozní ztráty," vyjádřil se mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

Mluvčí dodal, že Dukla Jihlava mládež je samostatná organizace, a může tak využívat různé zdroje financování. Držitelem registračních práv jejích dětských hráčů a práv na soutěže je však městská společnost HC Dukla Jihlava.

„Je administrativně méně náročné, levnější, transparentnější a logické, že dosud byla mládež na ledě zdarma a město přímo krylo náklady spojené s jejich činností. Je to pouze jiná forma dotace pro tento spolek. Pokud by děti a mládež byly členy přímo hokejového klubu HC Dukla Jihlava, také by za led neplatily. Dukla Jihlava mládež by ale neměla možnost čerpat dotace například od Českého svazu ledního hokeje," vysvětlil jednatel HC Dukla Jihlava Bedřich Ščerban.

Spolek Sport Hokej Vysočina si ale za pochybením HC Dukly Jihlava stojí. „Následky za tato pochybení by neměly nést sportující děti a jejich rodiče, ale zvolené statutární orgány," vyjádřil se za Sport Hokej Vysočina Tomáš Kotrba.

Kvůli této situaci Dukla Jihlava mládež podala na Zastupitelstvo města Jihlavy žádost o sedmimilionovou dotaci. Pokud zastupitelé dotaci odsouhlasí, klub může minimálně rok fungovat dál. Město bude platit de facto samo sobě za svůj led. „Tuto variantu město Jihlava zvažovalo už v době před spuštěním provozu zimáčku, ale logické důvody vedly k tomu, jít pro mládež cestou ledu zdarma, respektive hradit jejich činnost v rámci provozu sportoviště. Slabinou zvolené varianty je to, že ji někdo může napadnout, což se teď stalo. K ničemu lepšímu to ovšem nepovede," uvedl náměstek primátora Jaroslav Vymazal.

Podle vyjádření města se Dukla Jihlava mládež potýká s řadou kontrol. A to od té doby, kdy se rozešla se členy, kteří nesouhlasili s prací klubu. „Například u Úřadu pro ochranu osobních údajů někdo napadl to, že na webu klubu bylo blahopřání k narozeninám hráčů," řekl mluvčí města Radek Tulis. Podle Tomáše Kotrby však nelze všechny kontroly spojovat se spolkem Sport Hokej Vysočina.