Mládežnický hokej z Jihlavy zřejmě nezmizí, a to i když Zastupitelstvo města Jihlavy na svém pondělním zasedání sedmimilionovou dotaci spolku Dukla Jihlava mládež tak úplně neodkleplo.

Po více než hodinové debatě zastupitelé odhlasovali, že pokud bude poskytovatel dotace na malé hale zimního stadionu v Jihlavě, tedy Evropská unie, požadovat změnu současné praxe, peníze mládežnickému hokeji město poskytne. „K uvolnění finančních prostředků Dukle Jihlava mládež dojde až na základě písemného stanoviska poskytovatele dotace," vyjádřil se na zastupitelstvu jihlavský primátor Rudolf Chloupek (ČSSD).

Dosud totiž byla mládež na ledě zdarma a město přímo krylo náklady spojené s její činností, což je podle jednatele HC Dukla Jihlava Bedřicha Ščerbana administrativně méně náročné, levnější a transparentnější.

Jenže to se nelíbilo spolku Sport Hokej Vysočina v čele s Tomášem Kotrbou. Ministerstvo financí tak doporučilo, aby spolek Dukla Jihlava mládež za hodiny tréninku v malé hale Horáckého zimního stadionu platil stejně jako každý jiný nájemce.

„Poskytovatel dotace v nejbližších dnech zašle dotaz, jakým způsobem jsme zajistili rovný přístup. Finanční audit potvrdil, že přístup je diskriminační, mládež z Dukly má vstup zadarmo. Jenže to tak není, protože oni mají nájem řešený formou provozních ztrát. Děti, které tam jsou s panem Kotrbou, musí platit," vysvětlila na zastupitelstvu vedoucí odboru rozvoje města jihlavského magistrátu Alena Kottová.

Původně chtěli zastupitelé odhlasovat sedmimilionovou dotaci hokejové mládeži rovnou, ale pak se rozhodli odhlasovat uvolnění peněz později, tedy v případě, že Evropská unie bude chtít změnu této praxe. „Naše zkušenosti jsou takové, že dotace se musejí vracet kvůli hloupostem, proto tato situace opravdu není jednoduchá," řekl Chloupek.

S uvolněním peněz až po vyjádření Evropské unie přišla na zastupitelstvu Jana Mayerová (ANO). „Cílem je najít smysluplné řešení. Jsem toho názoru, že navrhované řešení je zbytečné a zbytečně předražené o daň z přidané hodnoty, které se bude muset odvést. Dotaci může město poskytnout na příštím zastupitelstvu. I když i pak může mít pan Kotrba pocit, že bude diskriminován, protože jedněm dáme dotace a druhým ne, ale tak to je," uzavřela zastupitelka Mayerová.