„Donedávna jsme disponovali pouze historickým znakem, který ale nebyl registrovaný, proto jej hasiči nemohli použít na svůj prapor. Od konce letošního května máme už schválený a registrovaný nový znak,“ řekla starostka Větrného Jeníkova Martina Lisová. Nový znak se od toho historického odlišuje jen v detailech. „Běžným pohledem jsou rozdíly téměř neviditelné,“ dodala starostka Lisová.

V červeném štítě dominuje obranná hradba se žlutou otevřenou bránou, která stojí na zeleném trávníku. „Hradba má okrouhlou věž o dvou patrech, v každém s černým obloukovým oknem, a s černou zvonovou střechou zakončenou zlatou makovicí. Po stranách brány v hradbě pod cimbuřím tři černé čtvercové střílny vedle sebe,“ popsal znaky heraldik Jan Tejkal, který je zároveň vexilologem a autorem vlajky. „Vlajku budeme používat při slavnostních příležitostech,“ dodala Lisová.

Stejný heraldik je také autorem nového znaku pro obec Černíč. „Znak jsme nikdy neměli, proto jsme se rozhodli si ho pořídit. Za jeho pořízením nestojí žádné mimořádné oslavy,“ odůvodnila starostka Černíče Jana Cechová.

Tři zelené lekníny ve znaku odkazují ke katastrální území Černíče. „K Černíči totiž patří ještě Myslůvka a Slaviboř. Lekníny jsou symbolem Černíčského rybníka. Ten v minulosti zdobilo spoustu leknínů. Bohužel ale už na něm nerostou,“ odůvodnila symboliku leknínů starostka Cechová.

V každé ze tří obcí se nachází mlýn. Proto znaku dominuje velké žluté mlýnské kolo. „Přírodní památka Černíčský rybník je vyjádřen prostřednictvím modré barvy štítu,“ dodal heraldik Tejkal. Ten pro Černíč navrhnul také vlajku, která je totožná se znakem. „Znak vymyslel heraldik. Dal nám sedm různých návrhů, mezi kterými jsme si mohli vybrat. Vítězný znak schvalovali zastupitelé,“ poznamenala starostka Cechová.