Mochomůrky bílé, trs hub ve velikosti dospělého člověka, budou společně s lavičkou od léta zdobit turistickou cestu na Špičák v Jezdovicích v blízkosti sídla místního okrašlovacího spolku. Spolek chce touto sochou uctít památku spisovatele Ivana „Magora" Jirouse. Socha bude financovaná Místní akční skupinou (MAS) Třešťsko z projektu spolupráce s MAS Telčsko a Jemnicko. V rámci spolupráce vznikne v těchto regionech do léta pětadvacet soch. Lavička pro Magora je jednou z nich.

„Magorova oblíbená píseň byly Mochomůrky bílé od jeho kamaráda Mejly Hlavsy. Dokonce mu ji hráli na jeho posledním rozloučení, a protože jsme si řekli, že zatím na jeho počest nikde nic není, tak chceme uctít jeho památku zrovna touto lavičkou," uvedla předsedkyně Okrašlovacího spolku Jezdovice Jana Mišáková.

Mochomůrky bílé budou vyrobené z třešňového nebo jabloňového dřeva a lavička ve tvaru nože zvaného rybička bude z jasanu. Lavička bude dlouhá 5,5 metru a hlavičky mochomůrek budou nalakované bílou barvou. „Místní akční skupina osloví několik zhotovitelů a na základě výběrového řízení se vybere jeden vítěz, který bude sochu realizovat. Okrašlovací spolek pomůže s finálními úpravami," doplnila pro úplnost předsedkyně spolku. Dokončená by měla být do srpna letošního roku a během léta by mělo dojít také ke slavnostnímu odhalení dřevěné plastiky mochomůrek.

Socha v Jezdovicích je součástí projektu Za sochami Regionem Renesance, který vzniká ve spolupráci tří výše zmiňovaných regionů. „Na Třešťsku budou stát sochy na pěti místech, dalších čtrnáct míst se zaplní unikáty na Telčsku. Na dalších šesti místech potom přibudou sochy na Jemnicku," přiblížil přesnější počty ředitel MAS Třešťsko Josef Křepela

Kromě lavičky v Jezdovicích se v rámci projektu chystá rozšíření stávajícího betlému v ulici Na Hrázi v Třešti, kde ke Svaté rodině přibudou tři králové. V Rohozné budou stát dvě sochy svatého Václava a poutníka a ve Švábově kovová socha s dřevěnou lavičkou, asociace božích muk s figurální plastikou vítajícího. V Dudíně budou nově stát sluneční hodiny vyrobené částečně z kovu a částečně z kamene.

„Hlavní myšlenkou je nabídnout výletní cíle především cykloturistům. V rámci doprovodného programu bude po dokončení většiny soch uspořádána cyklojízda na místa s dokončenými sochami," podotkl k plánu na odhalení soch Křepela. Dotace z MAS Třešťsko na uvedených pět míst bude dohromady ve výši 420 tisíc korun.