Na stolech se v celé své kráse představilo 340 soutěžních modelů a dalších 120 nesoutěžních exponátů. „Modeláři přijeli od Plzně až po Ostravu. Máme tu také dost žákovských modelů, což nás moc těší," vysvětloval spokojeně v sobotu kolem poledne ředitel soutěže Petr Šourek z Klubu plastikových modelářů Jihlava.

Za raritu, která ho na výstavě zaujala, považoval model meziválečného plovákového letounu, který sloužil k přepravě pošty do Jižní Ameriky. „Je moc hezky udělaný, na to, z jak nekvalitní stavebnice je sestaven. Je na něm odvedeno obrovské množství kvalitní modelářské práce. Katapult, na kterém letoun stojí, je udělaný od nuly," rozplýval se nad exponátem ředitel. Komu model patří, však nikdo z přítomných ani 30 hodnotících porotců nevěděl. „Na cedulkách záměrně neuvádíme autory modelu, protože to by mohlo výrazně ovlivnit výsledky soutěže," vysvětlil ředitel.

Jedním z hodnotitelů soutěže byl také modelář Tomáš Pelej z Klubu plastikových modelářů Znojmo. „Snažím se zhodnotit čistotu stavby, provedení a pak celkový dojem. Někdy je to těžké, zvláště když je třeba vybrat tři nejlepší z kategorie, kde je i 40 modelů," uvedl hodnotitel Tomáš Pelej. Podle něj nelze říci, co je na modelařině nejtěžší. Pro každého je to něco jiného, ať už jde o samotné lepení modelů nebo potom následné barvení.

Velký zájem lidí

Na Vysočině existují organizovaně dva zaregistrované kluby. Jeden je podle Šourka ten jihlavský a druhý z Třebíče. Dále však existuje řada kroužků při domech dětí a mládeže a zájmových organizací, podle Šourka je na Vysočině až čtyři tisíce modelářů. Tlačenice a zájem mezi veřejností o modely to v sobotu dokazoval. Lidí v průběhu dne přibývalo, až bylo někdy složité se k exponátům dostat. „Se synem si rádi něco sestavíme, ale kvalit, které tu vidíme, naše práce zdaleka nedosahuje," smál se jeden z návštěvníků Ivan Burda.

„Plastiková modelařina v České republice je jedna z nejlepších na světě, ať už se to týká počtu lidí ve stavění modelů, tak i firem, které vyrábí přípravky. Rovnat se nám může asi jen Japonsko," tvrdí odvážně Šourek s tím, že v tomto případě platí rčení o zlatých českých ručičkách.

Nejvíce soutěžících přijelo s modely letadel, dále je atraktivní bojová technika, civilní auta, dioramata a výjevy z děje. Specifickou kategorií byly papírové modely.