Proměnu ulice Jana Masaryka v pěší zónu místní nevidí moc rádi, musí totiž dle vlastních slov cestou domů objíždět čtvrt Jihlavy. Jiní novinku kvitují. „Jsme tady prvních pět minut, líbí se nám ty barvy a rádi bychom podobné aktivity viděli v Jihlavě více,“ hodnotí Aneta Morales, která žije v krajském městě Vysočiny. Festival pojala s rodinou jako procházku městem, kdy se nechávala překvapit, co kde objeví. „Vůbec nevíme, ale myslím si, že na náměstí něco bude,“ usměje se.

Internetový obchod pro městskou hromadnou dopravu má začít fungovat do konce školního roku.
Eshop pro jihlavskou hromadnou dopravu má zpoždění. Kvůli softwaru

A bylo. Několik obrovských bloků slisovaných PET lahví v různých barvách je přímo uprostřed jednoho z největších náměstí v republice. Největší a pravděpodobně nejvíce kontroverzní dílo festivalu nese název Tři škrty / vzestupná nebo sestupná tendence a je od českého výtvarníka a sochaře Ivana Kafky.

Lidé se otáčí, zastavují se, fotí. To člověk nevidí každý den. „Je to zajímavé, líbí se mi taková provokativní forma umění,“ líčí návštěvník města Petr Marek, který v ruce drží mapu, na které jsou vyznačená jednotlivá díla. „V mapce mám šestadvacet bodů, tak jsem si dal za cíl jich aspoň dvacet objevit,“ prozrazuje svůj plán.

Ilustrační foto.
VIDEO: Sňatkový podvodník z Vysočiny připravil ženy o více než tři miliony korun

Třeba na hradbách naproti Cityparku pak je podivuhodný tvar nazvaný simplex. Zrovna k němu přichází dvě mladé kamarádky s dětmi, které v díle vidí skvělou prolézačku. Nejmladší si vůbec na festivalu přijdou na své, ať už jde o obrovská lehátka na Masarykově náměstí, malování křídami po ulici Jana Masaryka nebo návštěvu některého z hřišť, kterých je poblíž jednotlivých instalací více než dost.

To platí také o největším jihlavském sídlišti. Na Březinkách je hned vedle velkého hřiště s modelem lodi hromada rozbitých sekaček na trávu, do kterých jsou zapíchnuté obrovské vidle. Vedle dalšího hřiště jsou pak kolem stromů plachty s řadou zajímavých informací. A to nemluvě o raketě z popelnic nebo dřevěných kolících zapíchaných kolem dalšího stromu, vedle kterých je posekaná jinak vysoká tráva. „Líbí se mi, že se dostal festival i do Jihlavy. Instalace, které jsou na Březinkách, oceňuji hlavně proto, že většina akcí probíhá pouze v centru,“ hodnotí Kateřina Dvořáková, která na sídlišti bydlí.

Zdroj: Deník/Martin Singr

Landscape festival má vzbuzovat diskuzi, i proto jsou některá díla kontroverzní. Již v prvních dnech se bohužel nevyhnul ani vandalismu. „Není to nic, co bychom nečekali. Je to ale v únosné míře,“ komentuje po prvních dnech hlavní koordinátor Jakub Hepp. Je ze spolku Architektura, který akci pořádá spolu s jihlavskou Bránou Jihlavy. Akce má pak přesah i do Brtnice, Branišova s Humpolce.

Ulice Jana Masaryka v Jihlavě bude pro auta uzavřená do 9. června. Balíky PET lahví z Masarykova náměstí zmizí také po 9. červnu.