Krajské město zažívalo v pondělí odpoledne a v úterý dopoledne doslova dopravní kolapsy. Kvůli přípravným pracím na dálnici D1 mezi 110. a 114. kilometrem, kde byl provoz na Prahu sveden do jednoho jízdního pruhu, spousta řidičů sjela na Velký Beranov a dále pokračovala do Jihlavy. V celém úseku proto doprava ucpávala silnici. Situace se uklidnila až během úterního odpoledne.

„Tvoří se tu brutální kolony, auta popojíždí po centimetrech. Někteří frajeři, když vidí, že ani tady se doprava nebude hýbat rychle, otáčí auta na plné čáře," komentovala situaci v úterý kolem desáté hodiny dopoledne Lucie z jihlavské místní části Helenín, která situaci sledovala už od pondělí. To byla podle ní situace ještě horší.

„Autobusy linky 12, které zajíždí z Velkého Beranova do Helenína, měly problém se dostat zpět na hlavní silnici a nabíraly cestou do města velká zpoždění," všimla si obyvatelka Helenína. To se poté projevilo na cestě z Antonínova Dolu zpět.

Někteří cestující v pondělí odpoledne opravdu na autobus číslo 12 z Jihlavy do Velkého Beranova čekalui desítky minut. „Situace na D1 zapříčinila, že naše autobusy na lince 12 nabíraly velká zpoždění. V době dopravního kolapsu šlo až o pětačtyřicetiminutové zpoždění," potvrdil nelehkou situaci městské dopravy technický náměstek Dopravního podniku Jihlavy Jaroslav Šetek.

„V pondělí byla situace opravdu kritická," poznamenal starosta Velkého Beranova s tím, že v úterý už došlo k podstatnému a viditelnému zlepšení. „Doufám, že to dálniční pracovníci ve spolupráci s policií dají do pořádku a na konci týdne už nebudeme o nějakém omezení dopravy na D1 vědět," přeje si beranovský starosta. Stejně jako on, tak také Šetek z dopravního podniku uvedl, že během úterý autobusy městské dopravy žádné velké problémy v dopravní špičce kolem druhé odpoledne nezaznamenaly. „Žádný velký problém nebyl. Pouze jeden autobus nabral zpoždění u Tří věžiček, ale to není nic výjimečného," informoval náměstek Šetek.

Pokuty pro kamiony

Policejní mluvčí Dana Čírtková v úterý odpoledne potvrdila, že se na dálnici D1 tvoří kolony, které nutí řidiče sjíždět ve Velkém Beranově nebo Měšíně. Tato sjíždějící auta potom přidělávají problémy v dopravě v krajském městě.

V pondělí takto auta zacpala Jihlavu až do šesti hodin večer, na dálnici D1 se situace uklidnila až po 22. hodině. V úterý odpoledne se po třetí hodině odpolední kolony začaly na dálnici D1 mezi 114. a 110. kilometrem tvořit znovu. Měřily asi dva kilometry. Situace se ovšem každou chvíli měnila. Podle Národního dopravního informačního centra začala v úterý kolem 16. hodiny narůstat ve zmiňovaném úseku doprava a kolony se očekávaly až do sedmi večer. Na úseku mezi Jihlavou a Větrným Jeníkovem dohlíží policie podle Čírtkové nepřetržitě 24 hodin denně. „Pokutovali jsme už několik řidičů kamionů, kteří jeli v levém jízdním pruhu, kde nemají co dělat," popsala mluvčí.

Ve středu a v dalších dnech se mají přípravné práce ve směru na Prahu přesunout mezi 108. a 113. kilometr dálnice D1. Pomalý a rychlý jízdní pruh bude uzavřen z důvodu montáže dělicích svodidel. „Doprava bude vedena pouze v jednom jízdním pruhu," dodal Jan Studecký z oddělení komunikace Ředitelství silnic a dálnic.