Přesně v jednu hodinu v noci včera padl první z jedenácti mostů nad dálnicí D1, tento stál u Větrného Jeníkova. Demolice železobetonové konstrukce se neobešla bez komplikací. Více než hodinové zpoždění při stržení mostu na 107. kilometru dálnice vzniklo, když kolem sobotní desáté hodiny večerní došlo k technické poruše na jednom ze strojů.

Dálnice proto mezi Humpolcem a Jihlavou místo slibovaných dvanácti hodin zůstala uzavřená na 13,5 hodiny. Nyní na místě kvůli dokončení prací po demolici řidiči jezdí pouze jedním pruhem ve směru na Brno a ve dvou směrem na Prahu. Rychlost je tam snížená, na osmdesát kilometrů za hodinu. Toto opatření by mělo trvat do středy.

Vlastní demolice mostu probíhala podle plánu. Dělníci z něj nejprve sundali zábradlí a navezli pod něj štěrkový polštář. Pak přišly na řadu čtvery hydraulické nůžky, kterými dělníci most rozstřihli. Pomohla i hydraulická kladiva. „K sesunutí mostu došlo tím, že se prolomil ve svém středu a spadl na připravené štěrkové lože," řekl Deníku těsně po padnutí mostu přímo na místě stavbyvedoucí František Buršík.

Přišli se jen podívat

Poté dělníci pokračovali v demoličních pracích. Most se pomocí hydraulických nůžek stříhal na menší a menší části, které se posouvaly na uzavřený pás dálnice. „Následně jsme most rozbili ještě na menší části, které nakládáme na nákladní automobily a odvážíme na skládku," dodal stavbyvedoucí. Na demolici mostu pracuje přibližně stovka lidí. Horké chvilky během demolice nenastaly s mostem, ale se zvědavci, kteří přišli demolici přihlížet. Dělníci je museli několikrát žádat, aby si stoupli za pásku, která byla natažená přibližně 150 metrů od mostu. „Přišli jsme se podívat, protože most se přece nebourá každý den. Navíc já se o mosty zajímám, tak jsem na to zvědavý. Těší mě, že ale nezmizí úplně a místo něj se postaví nový," řekl František Jiřík, jeden z obyvatel blízké vesnice.

Místo zbouraného nadjezdu bude opravdu postaven nový. Mělo by se po něm dát jezdit zároveň s koncem rekonstrukce celého úseku dálnice D1 mezi Větrným Jeníkovem a Jihlavou. Modernizace tohoto úseku by měla skončit příští léto.

V dopravě, která v tu dobu jezdila po objízdné trase mezi Humpolcem, Brodem a Jihlavou, nevznikly vlivem skluzu v harmonogramu bourání mostu žádné významné komplikace.

Ministerstvo dopravy si přesto nechá od sdružení CPI pro D1 předložit odůvodnění, proč došlo k odchýlení od původně schváleného harmonogramu. Sdružení CPI pro D1 je zhotovitelem modernizace na úseku Větrný Jeníkov Jihlava. „Tyto důvody ministerstvo společně s Ředitelstvím silnic a dálnic ČR zanalyzuje a pro další bourání mostů udělá opatření, která by tomu měla zabránit," uvedl mluvčí ministerstva Tomáš Neřold.

Sdružení CPI sdělilo, že za nedodržení harmonogramu mohla vedle kvality železobetonu také závada na hydraulice. „Hned v úvodu prací se vyskytla závada na hydraulice, což způsobilo asi hodinové zpoždění prací," potvrdila mluvčí sdružení Miroslava Bžochová. Vzhledem ke snaze omezit dopad modernizace D1 na řidiče a vzhledem k časové úspoře v plánu stavebních prací chce Ministerstvo dopravy obdobný postup využít i v dalších úsecích.

Noční demolicí mostu se podle ministerstva ušetřilo zhruba 14 dní a statisíce korun. Vzhledem k časové a finanční úspoře chce Ministerstvo dopravy a Ředitelství silnic a dálnic ČR obdobný postup využít i na dalším modernizovaném úseku vysočinské části dálnice mezi Lhotkou a Velkou Bíteší. Tam by během jedné noci mohly být odstraněny dokonce hned tři mosty.