„To rozhodnutí mě překvapilo. Myslím, že zájem města by měl být úplně jiný,“ uvedl Libor Vítů, jednatel společnosti Tulip Development, která chtěla v areálu vybudovat byty, fitness centrum nebo restauraci. Více se však k celé věci vyjadřovat nechtěl. „Musím si promyslet další kroky.“

Velice stručný byl včera i jednatel Modety Style Alexandr Rauscher. „Nechci to komentovat, moc o tom nevím. Zítra mám k tomu schůzku s určitými lidmi.“

Právě pro Modetu může být verdikt zastupitelů hodně bolestivý, neboť investor by mohl o areál ztratit zájem. Naopak magistrát, který se před několika měsíci také zaobíral myšlenkou na koupi objektu, se zatím do investice nežene.

„Nejsou na to peníze. A za vedení radnice mohu říct, že už žádnou iniciativu ke koupi areálu Modety vyvíjet nebudeme,“ uvedl náměstek primátora Radek Vovsík (ODS).

Řada městských zastupitelů ale naopak zastává názor, že by se magistrát měl pokusit továrnu odkoupit a poté ji začlenit do areálu zoologické zahrady.

Vladislav Jiroušek, bývalý ředitel zoo a zastupitel za uskupení Nezávislí občané Jihlavy, by zde měl rád akvárium nebo terárium a třeba i pavilon malých savců.

„Byla by velká chyba zbavovat se tohoto území. Ztratíme nad ním kontrolu,“ argumentoval Jiroušek. Podobně se k problému staví i komunistický zastupitel Pavel Šlechtický.

„Momentálně nemáme peníze, abychom objekt koupili a hned ho zrekonstruovali. Ale musíme si uvědomit, že nám to zajistí další rozvoj zoo.“ Podle něj by pak město mohlo počkat s rekonstrukcí do chvíle, kdy bude mít potřebnou sumu zajištěnou. Třeba i několik let.

Jenže je otázkou, jak rychle a zda vůbec by potřebné finance město sehnalo. Podle odhadů by jen koupě přišla na zhruba šedesát milionů korun. Rekonstrukce by pak spolkla dalších sto.

František Jirků, Lenka Pospíšilová