Věhlasná textilní firma má více než stoletou historii, největší pamětnice mezi bývalými zaměstnankyněmi si ve vzpomínkách vybaví rok 1968. A to už píchačky ve firmě byly, jen se později přesunuly z vrátnice přímo do výrobní haly. Nepochybně jde o jednu z posledních firem v republice, kde píchačky pořád využívají.

Výroba dveří je dnes z velké části automatizovaná, lidská práce tam ale stále má své místo.
Golfové hole místo klik a třímetrová futra. Deník se podíval do výroby dveří

Fungovat ale už budou jen do konce dubna. Noví majitelé Eliška Kišová a Oldřich Bajer pokračují v digitalizaci celého podniku a ve skříni už mají moderní docházkový systém fungující na otisk prstu. „Když jsme s kolegou Oldou Bajerem do Modety vstoupili, bylo to tu jako takové muzeum, kde všechno řešily tužka a papír. Kromě píchaček tu kdysi probíhaly i kontroly na vrátnici. Dámy musely ukazovat kromě kabelek i podprsenky,” popsala s úsměvem spolumajitelka Eliška Kišová.

Nový systém má přinést celkové zefektivnění procesů a větší výkonnost zaměstnanců, kterých má Modeta Style aktuálně pětatřicet. „Primárně nám nejde o kontrolu, ale o úsporu času některých pracovníků. Naše mistrová každý měsíc kontrolovala takzvaná lízátka pro plnění efektivity, paní ekonomka počítala píchačky, což jsou devadesátá léta. Je pravda, že tím odejde kus tradice, ale potřebujeme procesy zrychlovat a posunout se o mnoho kroků vpřed,” vysvětlila Kišová.

Digitalizace vyjde na miliony a je pro celou firmu zcela zásadní. Dámy ve výroby aktuálně využívají nový systém, kdy mobilní telefony a QR kódy nahradily dřívější papírové kartičky. „Šičky na dílně mají stojany, na který se připevní mobil. Tím načtou QR kódy, který mají ze stříhárny. Po načtení se spustí operace konkrétní pracovnice, kterou má udělat za určitý čas. Když jí dodělá, vezme si další,“ popsala vedoucí výroby Klára Štumarová novinku.

Nový přístroj v jihlavské nemocnici; Zdroj: Se souhlasem nemocnice
Díky umělé inteligenci v jihlavské nemocnici odhalí onemocnění, které ničí zrak

Dříve měly šičky ze stříhárny papírové kartičky, kde si vystřihávaly svojí část práce, na jeden papír dopisovaly své číslo, na druhý si lepily, co udělaly, to se pak ručně sčítalo. Zkrátka čiré devadesátky. „Teď to bude dělat systém, který nám ulehčí práci,“ usmála se Štumarová.

Staré docházkové kontrolní hodiny, slangově nazývané píchačky, byly před pár lety na retro výstavě v Praze. „Už tehdy to bylo velký retro,“ usmála se jedna z pracovnic. A nadále v Modetě zůstanou. Budou připomínat minulost, ve které byla firma mimořádně úspěšná. K tomu, aby se na výsluní vrátila, se ale musí proměnit.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Parkování v centru Jihlavy už nebude zdarma.

Zdroj: Deník/Martin Singr