Historie jihlavské továrny na textil se začala psát na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Postupně ale sláva podniku upadala. Od začátku roku 2022 se o znovuoživení výroby snaží dva noví majitelé firmy, Eliška Kišová a Oldřich Bajer.

Úsilí nových majitelů směřuje k tomu, aby v Jihlavě zůstala výroba českého textilu zachovaná a značka měla opět zvučné jméno. „Když jsme Modetu koupili, byla v poměrně špatné kondici. Nyní v podstatě budujeme firmu od základů, snažíme se stabilizovat ji z finančního pohledu, přinášet ziskové zakázky a současně pracujeme na kompletní restrukturalizaci,“ popsala spolumajitelka a ředitelka firma Eliška Kišová.

Zdroj: poskytla Modeta Style

Jihlavská textilka disponuje modelárnou, střihárnou, šicí dílnou a systémem pro odbavování balíčků z internetových obchodů. „Místní zaměstnanci jsou mistři svého oboru,“ vyzdvihla Kišová s tím, že ušít kvalitní sportovní oblečení je poměrně složitá záležitost. „Jsou potřeba nejen speciální stroje, ale také preciznost a um šiček, které se na výsledném produktu podílí velkou měrou,“ dodala ještě Kišová.

O areálu jihlavské továrny na textil:
Průmyslový areál vedle jihlavské zoo odkoupilo město Jihlava roce 2016 za devětadvacet milionů korun. Textilní výroba v chátrajícím areálu pokračovala dál. Město s ním mělo v posledních letech různé plány, ve hře bylo větší využití areálu pro potřeby zoologické zahrady či kompletní přestavba.

Noví majitelé věří, že česká výroba si na trhu své místo udrží. „Doufáme, že díky chystané uhlíkové dani, která má zamezit dovozu zboží zejména z asijských zemí, se česká výroba stane více konkurenceschopná a zákazníci budou podporovat místní výrobky,“ doufala majitelka a ředitelka firmy.