„Je pro nás velmi důležité, aby se pomocí projektové dokumentace prověřilo, co je a není možné v tuto chvíli v Modetě udělat. Věříme, že i základní zásah pomůže budovu zpřístupnit veřejnosti. Abychom nemuseli čekat dalších pět let, než budeme mít dostatek financí na opravení celé budovy,“ uvedla primátorka Jihlavy Karolína Koubová.

Projekt na dočasného využití připraví jihlavská architektonická kancelář UNArchitekti a město jí za to zaplatí 380 tisíc korun. „Celkový rozpočet na stavební práce je pak sedm milionů korun. Projekční práce by měly být hotové do konce roku,“ uvedl náměstek primátorky Petr Laštovička.

Projekt dočasného využití se týká pravé strany areálu o ploše 1500 metrů čtverečních, což je zhruba polovina stávající Modety. V současnosti zde má sklad zoologická zahrada. Po přestavbě by tu již v průběhu příštího roku mohly být kavárna, místo pro jihlavské kluby či spolky nebo výstavní prostory.

Využívat Modetu by mohla také nová městská organizace, která zastřeší kulturu a cestovní ruch v Jihlavě. Primátorka počítá se vznikem této příspěvkové organizace od 1. ledna příštího roku.

Dočasné využití části areálu se týká nejbližších let. Ještě tři roky přitom v Modetě poběží textilní výroby. Celková přestavba areálu by měla přijít podle odhadů až na 200 milionů korun. Nové prostory by zde mohla získat zoologické zahrada a její návštěvníci.

Modetu koupila Jihlav roce 2016 za 29 milionů korun a známy jihlavský výrobce plavek je zde nyní už jen v pronájmu.