V pondělí dopoledne projíždí Fibichovou ulicí ve směru z kopce béžová fabia. Řidič na chvíli zastaví vedle volného místa za modrou čárou. Očividně přemýšlí, jestli tam může zaparkovat. Nakonec jede dál.

Před katastrálním úřadem se zase dvě dámy snaží seznámit s novým parkomatem. Z instrukcí na jeho boku nejsou zrovna dvakrát moudré. „Ne, nechápu to. Povím synovi, aby zařídil, co je potřeba, pak mu to zaplatím. Nebo prodám auto, stejně už nikam nejezdím,“ říká rezignovaně jedna z nich, která se jmenuje Marie. Příjmení zveřejnit nechce, Deník ho však zná. Její kamarádka novinku komentovat do novin odmítá.

Modré zóny budou v ulicích Fibichova a Zahradní od prvního května.
Parkování zdarma v blízkosti centra Jihlavy končí. Fibichova a Zahradní zmodrají

V tom kolem projíždí auto. Značka zákaz vjezdu doplněná obrovskou cedulí upozorňující, že nově jede do jednosměrky v protisměru, řidiče zřejmě příliš nezajímají.

Dlužno dodat, že je to za čtvrt hodiny jediné auto, ostatní jezdí jen ve směru od Žižkovy ulice. Tak je to v pořádku.

Díky jednosměrnému provozu je nyní v této části ulice místo pětadvaceti celkem šestačtyřicet parkovacích míst. Jednosměrky na sídlišti Zahradní sice reálně nová parkovací místa nepřinesla, ale zlegalizují ta, kde lidé už stejně stojí. „V systému parkování jsou všechna místa určená ke stání vyznačena modrými vodorovnými čarami,“ podotkl mluvčí magistrátu Radovan Daněk. Jinými slovy se mimo modré „boxíky“ stát nesmí.

Zdroj: Deník/Martin Singr

Zatímco značky týkající se placeného parkování jsou vesměs ještě otočené a modré zóny začnou platit až ve středu, jednosměrky v celé oblasti už platné jsou. To se nelíbí Mileně Pravlovské, která bydlí v sousední ulici Svatopluka Čecha. Poukazuje na vyšší emise, protože několik set aut denně nyní musí objíždět blok čtyř ulic, aby se dostala na křižovatku u Zverimexu. A jezdí právě ulicí Svatopluka Čecha.

Voda. Ilustrační foto
Silný zákal v Jihlavě. Lidem může téct z vodovodu špinavá voda

Dále pak Pravlovská poukazuje na fakt, že sice bylo v části Fibichovy ulice možné díky jednosměrnému provozu udělat parkovací místa po obou stranách silnice, bytové a rodinné domy jsou jen po jedné straně. Přitom v ulici Svatopluka Čecha jsou tyto domy po obou stranách ulice a parkovací místa jen po jedné. Je tedy otázkou, zdali se pravidla hry v této oblasti ještě nebudou měnit.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Sraz veteránů v Telči, auta se vydala až na Javořici.

Zdroj: Deník/Martin Singr