Zatím je mimo provoz, brzy se ale spustí dolů. „S jejím oživením se počítá v řádu dnů. Termín jejího uvedení do provozu nebyl prozatím stanoven, ale předpokládáme, že nastane během května,“ informovala Deník mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová.

Instalovat závoru za půl milionu korun hejtmanství nechtělo, obrovský tlak na parkoviště ale vytvořily modré zóny. Ty se navíc ještě během letošního jara rozšíří také do ulic okolo krajského úřadu. „V poslední době zaznamenáváme dlouhodobé parkování soukromých vozidel, dokonce se u nás objevilo i vozidlo odstavené po autonehodě,“ uvedla Svatošová na adresu parkoviště za budovou E.

Zdroj: Deník/Martin Singr

Přestože bude závora hlídat parkoviště, kde už nyní v drtivé většině stojí auta s parkovací kartou za oknem, v lokalitě stále budou desítky míst. „Krajské parkoviště v blízkosti VZP nabízí více než čtyřicet parkovacích míst, která může veřejnost při návštěvě úřadu využívat zdarma. Dalších minimálně dvacet míst je k dispozici a je hojně využíváno na příjezdové komunikaci,“ řekla mluvčí.

Volno bývá na ploše, která sousedí s parkovištěm za budovou E. Se značkou, která vyžaduje povolení krajského úřadu, si řidiči příliš hlavu nalámou. „Značky jsem si všimla, ale místa je tu dost. A za půl hodinky budu pryč,“ mávla před časem rukou řidička, která zaparkovala na této ploše. Jméno z pochopitelných důvodů prozradit nechtěla.

Provizorně zpevněnou plochu může do budoucna zaplnit parkovací dům. Zatím tam může parkovat veřejnost.
Parkování u krajského úřadu v Jihlavě: nová závora u budovy E je stále ve hře

Jedná se o místo, kde by mohl do budoucna stát parkovací dům. Zatím tam parkování aut ničemu nevadí. „Na upravené ploše vedle oficiálního parkoviště krajského úřadu jsou desítky volných míst, které prozatím stále může veřejnost využívat zdarma,“ potvrdila mluvčí. Ohlášené návštěvy mohou parkovat také uvnitř sídla Kraje Vysočina.

Tématu se věnovali také zastupitelé na svém úterním zasedání. Opoziční Radek Zlesák chtěl, aby na parkovišti byly volné hodiny pro veřejnost. „Není nic horšího, než když o víkendu vidíte prázdné parkoviště vybudované za veřejné peníze,“ prohlásil Zlesák. Ředitel krajského úřadu Zdeněk Kadlec mu odpověděl, že když na parkoviště o víkendu vjede auto, které tam zůstane i v pondělí, bude obtížné ho dostat pryč. „O víkendu ale takový přetlak není,“ usoudil Kadlec.