Zatímco třeba Zahradní ulice byla plná aut a situaci bylo potřeba řešit, nedaleká U Hřbitova vypadá jinak. Jihlavský deník se tam v uplynulých dnech dvakrát podíval a vždy tam byla dopoledne spousta volného místa. „Nerozumím, proč budou modré zóny i tady. Já už ani auto nemám, ale až za mnou přijede návštěva, bude muset platit? To tedy děkuji pěkně,“ zlobil se senior Josef, který se ve čtvrtek dopoledne procházel se psem podél hřbitovní zdi. Příjmení zveřejnit nechtěl, redakce ho však zná.

Značky už v Zahradní ulici jsou, zatím však otočené.
Jihlava celá zmodrá. Lidi nelze motivovat jinak než přes peníze, říká Beke

Na parkovištích přímo u vchodů do bytových domů je sice aut docela dost, ale i tam se dá dopoledne najít místo. Podle důchodce ale není problém v lokalitě zaparkovat ani večer, když jsou už lidé doma z práce. „Ono tady bydlí mladých, co jezdí do práce autem, docela málo. A při nejhorším musí jít kousek pěšky, to ještě nikomu nohy neupadly,“ řekl s nadsázkou.

Třeba ulice Ke Skalce by pak potřebovala něco úplně jiného než jsou modré čáry. Povrch je tam samá díra. Na některých jsou záplaty, na jiných ne. V Telečské pro změnu stojí auta tak nějak „nadivoko“ – chvíli po pravé straně vozovky, pak zase po levé, ale místním to takto zřejmě vyhovuje. I tam je dopoledne místa k zaparkování dost, o velkém parkovišti u dětského hřiště ani nemluvě.

Zdroj: Deník/Martin Singr

Modré zóny v celé oblasti nově vyznačí všechna místa, kde je možné stát. Jinými slovy bude od června zakázané stát nejen v místech, kde je na vozovce žlutá barva, ale prostě všude mimo modré zóny. Kromě toho bude potřeba, aby lidé sledovali značky, v lokalitě budou parkoviště v modrém, oranžovém i fialovém režimu. V každém se platí jiná částka. Radnice již avizovala, že dá obyvatelům čas, aby se s novinou seznámili.

Lidé, kteří v lokalitě bydlí nebo podnikají, mohou získat dlouhodobé parkovací oprávnění pro auto, které vlastní nebo provozují. Vyjde to na dvanáct set za rok. K tomu mají navíc dvě stě volných hodin pro parkování svých návštěv, vše se obsluhuje přes internet.

Nová zastávka MHD by měla být co nejblíže hlavnímu vstupu do zoo.
O zastávce MHD u zoo v Jihlavě se mluví roky. Lidé se dočkají možná už letos

Řidiči musí sledovat značky, v ulicích Sukova a Filipa Bartáka, částečně i v Telečské vzniknou jednosměrky. Díky tomuto opatření lze v ulicích vyznačit nová parkovací místa. Pozitivním je také nové parkoviště K+R u školky v Mahenově ulicí pro zvýšení bezpečnosti dětí.

Modré zóny se postupně rozšíří do celého města. „Tím, že jsme někde udělali modré zóny, jsme posunuli problém o několik ulic dál. Proto se v tom musí pokračovat, i když to lidé nebudou rádi slyšet,“ řekl před časem radní pro dopravu David Beke.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Řidiče na Jihlavsku potrápí uzavírky. Podívejte se.

Zdroj: Deník/Martin Singr