Speciální monitorovací auto vjede do ulic Jihlavy od druhé poloviny října. Deník o plánu auto pořídit již informoval. Vůz bude brázdit centrum města a Jihlava tak mimo jiné získá přehled o autech, která jsou špatně zaparkovaná. „Hlavním úkolem auta s kamerami ale bude prioritně sběr statistických dat o využití jednotlivých parkovacích zón. Vedení města totiž uvažuje o úpravách a rozvoji systému parkování, ale nechce se rozhodovat na základě pocitů, ale na základě přesných údajů o využití modrých zón,“ uvedl mluvčí magistrátu Radovan Daněk.

Auto umí číst státní poznávací značky, s hříšníky si poradí i v noci. Vůz ušetří práci s kontrolami také městské policii. „Další základní funkcí auta je samozřejmě dohled na dodržování pravidel na parkovištích a postupně také na dodržování zákazů stání a zastavení na ulicích ve městě. Monitorovací auto také bude umět upozorňovat na auta s nečitelnými registračními značkami, auta dlužníků nebo kradená auta a přivolá k nim strážníky,“ doplnil radní zodpovědný za nový systém parkování David Beke.

Podívejte se na video, jak speciální auto vypadá a pracuje:

| Video: Youtube

Město si speciální monitorovací vůz pronajalo na téměř rok a půl a do budoucna zvažuje i jeho nákup. „Jihlava se rozhodla využít v pilotním provozu nájem tohoto auta na dobu 17 měsíců tak, abychom poznali možnosti této technologie a následně se rozhodli o finálním dodavateli a měli čas ho vysoutěžit. Buď opět formou nájmu nebo pořízením vozidla do vlastnictví města,“ doplnil jihlavský primátor Petr Ryška.

Za pronájem auta zaplatí město necelé dva miliony korun. „Za pilotní provoz monitorovacího auta zaplatí město 1,9 milionu korun, tedy asi 110 tisíc korun měsíčně,“ dodal primátor.

Jihlava zavedla parkování v modrých zónách ve městě letos v květnu. Před několika dny upravila například původní systém parkování v ulici třída Legionářů. Tamní obyvatelé sepsali kvůli modrým zónám petici. Deník se tématu také věnoval.