VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje oblečení vždy vzniká jako momentální nápad, říká Jana Sobotková

Nová Říše – V malé krejčovské dílně v Nové Říši pod značkou Stromli vzniká originální oblečení, které znají ženy nejen po celé republice, ale i v zahraničí. Podle specifického stylu a nepřehlédnutelných detailů ho rozpoznáte už na první pohled. Za vším stojí Jana Sobotková, která dokázala téměř z ničeho vybudovat zavedenou firmu, která v současné době patří k těm nejúspěšnějším na internetovém obchodu Fler. Oděvní výtvarnice také prozradila, kdy chtěla s podnikáním skončit, kde bere inspiraci na své modely a jak si musí v dnešní době hýčkat své zákaznice.

18.6.2018
SDÍLEJ:

Jana Sobotková.Foto: Deník / Zuzana Musilová

Paní Sobotková, vraťme se nejprve do minulosti. Jak to všechno začalo?

Mám o šest let starší sestru, vyučenou pánskou krejčovou. Od dětství jsem jí pomáhala stříhat, stehovat a dělat další pomocné oděvní práce. Odmala mě to všechno moc bavilo a už na základní škole jsem uměla ušít jednodušší věci, jako jsou třeba kraťasy. Sestra při škole šila na zakázku, v dílně tedy byla pořád. Já jsem tomu byla přirozeně hodně blízko a přišlo mi zajímavé, něco si sama pro sebe vytvořit, co nebude mít nikdo jiný. Výběr střední školy byl tedy u mě jasnou volbou. Přihlásila jsem se na tehdejší oděvní průmyslovku v Třešti. A tam jsem i odmaturovala.

Po maturitě jste se dál držela svého oboru?

V době po maturitě mě tento obor přestal zajímat. Ale začala jsem navštěvovat výtvarný kurz na jihlavské grafické škole, a potom jsem zatoužila dál se věnovat oděvnictví. Dva roky práce mimo obor mě totiž utvrdily v tom, že ten „svůj“ obor mám velmi ráda a je pro mě tou správnou cestou. Studovala jsem pak vyšší odbornou školu – obor Oděvní výtvarník. V té době jsem ráda šila drobné dárky pro své blízké, dávala jsem je například k narozeninám, Vánocům a při podobných příležitostech. Byly to třeba kabelky či trička. Poprvé se také objevilo typické logo Stromli, které zůstalo doteď a je spojeno se jménem a firmou. Jsou to vlastně tři stromečky. Strom je prostě strom a li připomínají začáteční písmena mého rodného příjmení. Je to krátké a výstižné.

Kdy jste tedy začala podnikat a jak se firma rozjela?

Začátky spadají do roku 2003, to už vznikla firma Stromli. Koupila jsem si průmyslové stoje a šila pánská a dámská trika ze stoprocentní bavlny, na které jsem ručně malovala. Trička jsem dodávala do dvou obchodů. Pak jsem šila drobné doplňky pro děti, jako jsou čepice nebo šátky, a trička. Sama už jsem v té době měla syna, a tak jsem mu šila věci na míru podle potřeby. Byl takovým pokusným králíkem, ozkoušela jsem si, jak se šije v malém měřítku. Je to totiž úplně něco jiného, než šít věci na dospělého člověka. Výdělečné nic z toho ale zpočátku nebylo. První dva roky byly finančním propadákem. Lidé celkem měli zájem, ale neuměla jsem své zboží nabídnout širšímu okruhu zákazníků. Pak ale přišel zásadní okamžik. Navštívila jsem pak mikulášský trh v Telči a zjistila, že je potřeba vyjet mezi lidi a nabídnout vše nejen v domácím prostředí, ale i v okolí. Překvapil a mile mě potěšil zájem lidí, kterým se moje výrobky hodně líbily. Svůj obor mám velmi ráda, ani tyto těžké začátky mě neodradily od dalšího podnikání.

Pak ale nastal průlom a vše se začalo dařit.

Hodně mi v tom pomohl internetový Fler, ten je nyní hodně známý. V březnu 2010 jsem se tam poprvé zaregistrovala a vložila prvních pár výrobků, což byly sukně a trika. Mělo to nečekaný úspěch. Během týdne se vše, co jsem tam nabídla, prodalo. Takže velmi rychle. Lidé se o moje výrobky velice zajímali, a to mě inspirovalo k tomu, používat nejrůznější materiály, střihy a doplňky. Razantně se tak rozšířila nabídka zboží, a tím pádem potom nabral na obrátkách i prodej. Vysvětlím to blíže. Dřív jsem šila oblečení po jednom kuse, takže každá zákaznice měla opravdový originál. Po tom průlomu jsem přešla k systému malých sérií o několika kusech, abych uspokojila poptávku zákaznic. Ony totiž předtím čekaly na své triko třeba dva měsíce. Přihlásila jsem se také na designové trhy do Prahy. Měla jsem tam ještě větší úspěch než na internetovém Fleru. A co bylo hlavní, přišla obrovská odezva od zákaznic. Díky tomu se zboží z Nové Říše dostalo do všech koutů světa.

Takže už je vaše značka velice dobře zavedená. A dá se říct úspěšná.

To ano. Lidé už moje oblečení poznávají na první pohled, ví dobře, kam ho mají zařadit. A je jedno, odkud jsou, jestli z Brna, Prahy, nebo odjinud. Šiji převážně dámskou módu. Vyznačuje se jednoduchostí, ženskostí a dokonalým střihem, který padne jakékoli postavě. Mám ráda detail. Takže na mých tričkách, sukních a doplňcích vždy najdete nějaký prvek, který je jedinečný. A díky tomu pak moje oblečení na sebe upoutá pozornost. A o to jde. Co pro mě bylo dříve hodně typické, byl námořnický styl. Hlavně pruhy. Toho stylu jsem se držela tak pět let, ale už jsem od něj dost upustila.


Za značku se platí. Lidi musí počítat s vyšší cenou oblečení. Jaké máte zkušenosti?

Ze začátku jsem se bála, že lidé tady z Vysočiny nebudou ochotni si připlatit, platy tu nejsou takové jak ve velkých městech. Ale skutečnost nakonec byla mnohem přívětivější. Mám stálé zákaznice přímo od nás z Říše i z blízkého okolí. A samozřejmě, jak už jsem podotkla předtím, můj dosah už je i za hranicemi naší země, prodávám například na Slovensko. Je vidět, že v dnešní době lidé nehledí na peníze a nemají problém utrácet za kvalitní a originální oblečení . Sama pozoruji, že zákazníci přišli na chuť opravdových designovým kouskům. To, co jsem vídávala jen ve městech, se už objevuje i na venkově.


Nyní uvažujete o rozšíření firmy.

V dnešní době mám dvě zaměstnankyně. Jedna je švadlena, druhá pomáhá s propagací a chodem firmy. Do budoucna uvažuji o rozšíření firmy. Letos budeme stavět novou dílnu a atelier. Poptávám švadlenky, potřebovala bych tak tři. Každý den se u nás šije něco jiného, hodně se pracuje podle citu. Švadlena musí být velice zručná a předvídavá. Není to žádná sériová výroba, takže potřebuji opravdu šikovné ruce. A už nyní vidím, že sehnat někoho takového bude problém. Důvod je jasný, zrušili hodně škol s oděvním oborem, a není tak kde brát. Ne každý tu práci zvládne. Je těžká, člověk musí celý den sedět u stolu, dělat každou chvíli něco jiného a ještě u toho musí pořád přemýšlet.

Co všechno děláte vy sama?

Vymyslím výrobek, sama ho nastříhám. Pokud je složitý na zpracování, nejprve si ho ušiji sama, abych potom mohla dostatečně vysvětlit druhému postup práce. Pak svoje oblečení prezentuji na webu. Jsem sama sobě modelkou. Je to pro mě nejrychlejší způsob, jak své zboží nabídnout.

Kde berete inspiraci?

Všude okolo sebe. Inspiruje mě příroda, vzory látek, druh materiálu. Až když látku rozložím, napadne mě, co z ní vytvořit. Vyrábím oblečení prvotně pro sebe. Střihy a tvar musí prvně uspokojit mě, musí se mi líbit a rezonovat se mnou, pak ho měním podle různých postav žen, které u mě nakupují. A pak také samozřejmě musím plnit přání svých zákaznic. Od řady z nich jsem brala inspiraci ohledně barev a střihu. Inspiruje mě i veselý víkend, plný zážitků. Chuť po takovém víkendu něco vytvořit je pak mnohem větší a silnější. Lépe se mi pracuje a inspirace přichází sama od sebe. Pak mám ještě jednu svoji vychytávku.

A jakou?

Nerada vyhazuji látky. Ze zbytků látek tvořím koláže, které pak používám na přední díly trik nebo šatů. Z toho tak vždy vznikne jedinečný a zajímavý kus. Svoji práci extra dopředu neplánuji. To, co přichází, je vždy momentální nápad. Jsem docela chaotický člověk, materiály mám naházené na hromadách. Pak k nim přijdu, najednou mě něco osloví a já z toho pak vytvořím netypickou barevnou kombinaci, která se málokde vidí. Takže mi pomáhá i moje nedůslednost. Kdybych měla látky vyrovnané v komínkách, tak bych si jejich netradičního spojení ani nevšimla. Na první pohled to vypadá zvláštně, že pracuji impulsivně a podle aktuálního rozpoložení, ale zjistila jsem, že takhle cesta je pro mě správná. Zákazníci na to slyší, a jsou rádi, když pro ně vymyslím něco nového a neotřelého.

Chystáte aktuálně nějakou novinku?

Ty chystám každý týden. Je potřeba jít neustále dopředu. Trh je zasycen fůrou zboží a člověk nesmí zůstat pozadu a nesmí se nikdy zastavit.

Chtěla jste s tím vším někdy seknout?

Bylo to v době, kdy děti odrostly a začaly chodit do školy, začaly nám tak větší starosti. O zboží byl takový zájem, že jsem jezdila často mimo domov na větší trhy prodávat své zboží. Třeba i na celý víkend. Tak pro mě i pro firmu začaly velké starosti, když jsem nestíhala vyrábět a nabízet na internetu. K tomu jsem navíc měla nevyhovující prostory. Pracovala jsem od rána do večera a přestala to být zábava. V tu chvíli jsem si říkala, jestli mi to stojí za to. Ale podařilo se nám to všechno překonat a vyřešit tím nejlepším možným způsobem. Kdy budu mít dílnu a založím si vlastní e-shop. To je pro mě maximum, čeho bych chtěla v současnosti dosáhnout.

Autor: Zuzana Musilová

18.6.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 26 000 Kč

Ostatní odborní pracovníci v oblasti sociální práce Projektový manažer. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Máš praxi v řízení projektu, příp. zkušenost s EU projekty? , Orientuješ se v oblasti sociálních služeb?, V případě vzniku problému, napadají Tě různé varianty řešení?, Máš smysl pro dodržování termínů, dotahování věcí do konce?, Baví Tě organizování a koordinování rozličných aktivit?, Umíš si s přehledem poradit s překážkami?, Nezalekneš se byrokracie a administrace?, Máš k tomu všemu ještě min. vyšší odborné vzdělání?, Jsi aktivní řidič?, Oblastní charita Jihlava hledá právě takového člověka., Tvojí náplní by bylo:, - vytváření, zavádění a řízení rozvojových projektů, - aktivní vyhledávání nových rozvojových oblastí, finančních zdrojů, - spolupráce při tvorbě strategie pro oblast rozvoje organizace , - spolupráce s ekonomem na finančním řízení projektů , - spolupráce na realizaci strategického plánu organizace , Za to všechno Ti nabízíme:, - práci na celý úvazek, - odpovídající finanční ohodnocení, - možnost dalšího vzdělávání, - přátelské a podporující prostředí, - zaměstnání ve velké a stabilní organizaci, Pokud Tě tato pracovní nabídka oslovila, zašli motivační dopis a strukturovaný životopis do 20. července 2018 na adresu Jakubské nám. 2, 586 01 Jihlava nebo e-mailem: vladislava.ruzickova@jihlava.charita.cz s předmětem zprávy VŘ Projektový manažer., , Bližší informace k volné pracovní pozici podá Bc. Petr Šíma jr., tel. 734 435 213, e-mail: petr.simajr@jihlava.charita.cz. , , Výběrové řízení proběhne 27. července 2018. Vybraní uchazeči budou informováni o časovém harmonogramu výběrové řízení po uzávěrce přihlášek do výběrového řízení.. Pracoviště: Diecézní charita brno - oblastní charita jihlava, Jakubské náměstí, č.p. 5, 586 01 Jihlava 1. Informace: Vladislava Růžičková, +420 730 590 399.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní technik 15 000 Kč

Zubní technici Zubní technik-laborant. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vzdělání SŠ nebo VOŠ v oboru výhodou. , Zájem o práci.. Pracoviště: Stomatologická laboratoř polná, v.o.s., Varhánkova, č.p. 227, 588 13 Polná. Informace: Marta Šťastná, +420 567 306 260,602 562 389.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 8 000 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních Uklízeč/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 8000 kč, mzda max. 9000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme trestní bezúhonnost. , Práce v odpoledních hodinách (příchod do zaměstnání po 13:00 hod.), První kontakt telefonicky nebo osobně PO-PÁ od 8:00 do 14:00.. Pracoviště: Základní škola jihlava, e. rošického 2, příspěvková organizace, Evžena Rošického, č.p. 2591, 586 01 Jihlava 1. Informace: Alena Coufalová, +420 731 420 002.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 28 000 Kč

Ostatní specialisté v oblasti sociální práce Koordinátor služeb sociální prevence. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Specifické požadavky: , - vzdělání odpovídající kvalifikaci sociálního pracovníka v souladu se zákonem č.108/2006 Sb., o sociálních službách (min. VOŠ), - velmi dobrá znalost zákona o sociálních službách č. 108/2006 Sb., standardů kvality sociálních služeb, - praxe v oblasti sociálních služeb, především ve službách sociální prevence, - velmi dobré komunikační dovednosti, samostatnost a schopnost sebeřízení, - zkušenosti s vedením většího kolektivu výhodou, - osobnostní předpoklady pro manažerskou práci , - odolnost vůči stresu, Obecné předpoklady: , - trestní bezúhonnost , - zdravotní způsobilost , - znalost práce na PC (MS Office), - řidičský průkaz sk. B , - kreativní přístup k práci, Náplň práce: , - zajišťování kvality služeb poskytovaných uživatelům, - metodické vedení vedoucích zařízení při tvorbě standardů kvality sociálních služeb , - zodpovídá za odbornou činnost zaměstnanců a vedoucích pracovníků, - tvorba koncepce a metodik, vedení dokumentace a evidenci statistik o činnosti služeb, Písemné přihlášky do výběrového řízení obsahující motivační dopis a strukturovaný životopis zasílejte do 19. července 2018 na adresu Jakubské nám. 2, 586 01 Jihlava nebo e-mailem: vladislava.ruzickova@jihlava.charita.cz s předmětem zprávy VŘ Koordinátor služeb sociální prevence. , , Bližší informace k volné pracovní pozici podá Ing. Hana Fexová, 736 523 639. , Výběrové řízení proběhne 26. července 2018. Vybraní uchazeči budou informováni o časovém harmonogramu výběrové řízení po uzávěrce přihlášek do výběrového řízení.. Pracoviště: Diecézní charita brno - oblastní charita jihlava, Jakubské náměstí, č.p. 5, 586 01 Jihlava 1. Informace: Vladislava Růžičková, +420 730 590 399.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Silničáři opraví více úseků, než předpokládali

Tomáš Klus

Čeřínek Fest hlásí vyprodáno. Přijede Klus i skupina Wohnout

Na jihlavském letišti cvičí vojenští parašutisté

Jihlava - S začátkem třetího červencového týdne do krajského města přijeli příslušníci Armády České republiky (AČR). Na jihlavském letišti Henčov a v blízkém okolí Jihlavy totiž probíhá vojenský výcvik.

Jihlavští kriminalisté ukončili sérii krádeží

Jihlavsko – Škodu přes dvě stě tisíc korun způsobili dva muži sedmi vloupáními do objektů zejména na Jihlavsku. Kriminalisté je ve druhý červencový týden dopadli.

OBRAZEM: Pohyb po jihlavské nemocnici umožňují další nové vozíky

Jihlava – V jihlavské nemocnici je možné si zapůjčit už pět nových červených invalidních vozíků pro lepší pohyb po pavilonech. K půjčení je však potřeba desetikoruna.

Božská houba nesmrtelnosti roste i na Vysočině

Vysočina - Unikátní nález se podařil houbařce z Nového Města na Moravě v Koníkovském polesí. Na smrkovém pařezu našla takzvanou božskou houbu nesmrtelnosti.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT