VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje oblečení vždy vzniká jako momentální nápad, říká Jana Sobotková

Nová Říše – V malé krejčovské dílně v Nové Říši pod značkou Stromli vzniká originální oblečení, které znají ženy nejen po celé republice, ale i v zahraničí. Podle specifického stylu a nepřehlédnutelných detailů ho rozpoznáte už na první pohled. Za vším stojí Jana Sobotková, která dokázala téměř z ničeho vybudovat zavedenou firmu, která v současné době patří k těm nejúspěšnějším na internetovém obchodu Fler. Oděvní výtvarnice také prozradila, kdy chtěla s podnikáním skončit, kde bere inspiraci na své modely a jak si musí v dnešní době hýčkat své zákaznice.

18.6.2018
SDÍLEJ:

Jana Sobotková.Foto: Deník / Zuzana Musilová

Paní Sobotková, vraťme se nejprve do minulosti. Jak to všechno začalo?

Mám o šest let starší sestru, vyučenou pánskou krejčovou. Od dětství jsem jí pomáhala stříhat, stehovat a dělat další pomocné oděvní práce. Odmala mě to všechno moc bavilo a už na základní škole jsem uměla ušít jednodušší věci, jako jsou třeba kraťasy. Sestra při škole šila na zakázku, v dílně tedy byla pořád. Já jsem tomu byla přirozeně hodně blízko a přišlo mi zajímavé, něco si sama pro sebe vytvořit, co nebude mít nikdo jiný. Výběr střední školy byl tedy u mě jasnou volbou. Přihlásila jsem se na tehdejší oděvní průmyslovku v Třešti. A tam jsem i odmaturovala.

Po maturitě jste se dál držela svého oboru?

V době po maturitě mě tento obor přestal zajímat. Ale začala jsem navštěvovat výtvarný kurz na jihlavské grafické škole, a potom jsem zatoužila dál se věnovat oděvnictví. Dva roky práce mimo obor mě totiž utvrdily v tom, že ten „svůj“ obor mám velmi ráda a je pro mě tou správnou cestou. Studovala jsem pak vyšší odbornou školu – obor Oděvní výtvarník. V té době jsem ráda šila drobné dárky pro své blízké, dávala jsem je například k narozeninám, Vánocům a při podobných příležitostech. Byly to třeba kabelky či trička. Poprvé se také objevilo typické logo Stromli, které zůstalo doteď a je spojeno se jménem a firmou. Jsou to vlastně tři stromečky. Strom je prostě strom a li připomínají začáteční písmena mého rodného příjmení. Je to krátké a výstižné.

Kdy jste tedy začala podnikat a jak se firma rozjela?

Začátky spadají do roku 2003, to už vznikla firma Stromli. Koupila jsem si průmyslové stoje a šila pánská a dámská trika ze stoprocentní bavlny, na které jsem ručně malovala. Trička jsem dodávala do dvou obchodů. Pak jsem šila drobné doplňky pro děti, jako jsou čepice nebo šátky, a trička. Sama už jsem v té době měla syna, a tak jsem mu šila věci na míru podle potřeby. Byl takovým pokusným králíkem, ozkoušela jsem si, jak se šije v malém měřítku. Je to totiž úplně něco jiného, než šít věci na dospělého člověka. Výdělečné nic z toho ale zpočátku nebylo. První dva roky byly finančním propadákem. Lidé celkem měli zájem, ale neuměla jsem své zboží nabídnout širšímu okruhu zákazníků. Pak ale přišel zásadní okamžik. Navštívila jsem pak mikulášský trh v Telči a zjistila, že je potřeba vyjet mezi lidi a nabídnout vše nejen v domácím prostředí, ale i v okolí. Překvapil a mile mě potěšil zájem lidí, kterým se moje výrobky hodně líbily. Svůj obor mám velmi ráda, ani tyto těžké začátky mě neodradily od dalšího podnikání.

Pak ale nastal průlom a vše se začalo dařit.

Hodně mi v tom pomohl internetový Fler, ten je nyní hodně známý. V březnu 2010 jsem se tam poprvé zaregistrovala a vložila prvních pár výrobků, což byly sukně a trika. Mělo to nečekaný úspěch. Během týdne se vše, co jsem tam nabídla, prodalo. Takže velmi rychle. Lidé se o moje výrobky velice zajímali, a to mě inspirovalo k tomu, používat nejrůznější materiály, střihy a doplňky. Razantně se tak rozšířila nabídka zboží, a tím pádem potom nabral na obrátkách i prodej. Vysvětlím to blíže. Dřív jsem šila oblečení po jednom kuse, takže každá zákaznice měla opravdový originál. Po tom průlomu jsem přešla k systému malých sérií o několika kusech, abych uspokojila poptávku zákaznic. Ony totiž předtím čekaly na své triko třeba dva měsíce. Přihlásila jsem se také na designové trhy do Prahy. Měla jsem tam ještě větší úspěch než na internetovém Fleru. A co bylo hlavní, přišla obrovská odezva od zákaznic. Díky tomu se zboží z Nové Říše dostalo do všech koutů světa.

Takže už je vaše značka velice dobře zavedená. A dá se říct úspěšná.

To ano. Lidé už moje oblečení poznávají na první pohled, ví dobře, kam ho mají zařadit. A je jedno, odkud jsou, jestli z Brna, Prahy, nebo odjinud. Šiji převážně dámskou módu. Vyznačuje se jednoduchostí, ženskostí a dokonalým střihem, který padne jakékoli postavě. Mám ráda detail. Takže na mých tričkách, sukních a doplňcích vždy najdete nějaký prvek, který je jedinečný. A díky tomu pak moje oblečení na sebe upoutá pozornost. A o to jde. Co pro mě bylo dříve hodně typické, byl námořnický styl. Hlavně pruhy. Toho stylu jsem se držela tak pět let, ale už jsem od něj dost upustila.


Za značku se platí. Lidi musí počítat s vyšší cenou oblečení. Jaké máte zkušenosti?

Ze začátku jsem se bála, že lidé tady z Vysočiny nebudou ochotni si připlatit, platy tu nejsou takové jak ve velkých městech. Ale skutečnost nakonec byla mnohem přívětivější. Mám stálé zákaznice přímo od nás z Říše i z blízkého okolí. A samozřejmě, jak už jsem podotkla předtím, můj dosah už je i za hranicemi naší země, prodávám například na Slovensko. Je vidět, že v dnešní době lidé nehledí na peníze a nemají problém utrácet za kvalitní a originální oblečení . Sama pozoruji, že zákazníci přišli na chuť opravdových designovým kouskům. To, co jsem vídávala jen ve městech, se už objevuje i na venkově.


Nyní uvažujete o rozšíření firmy.

V dnešní době mám dvě zaměstnankyně. Jedna je švadlena, druhá pomáhá s propagací a chodem firmy. Do budoucna uvažuji o rozšíření firmy. Letos budeme stavět novou dílnu a atelier. Poptávám švadlenky, potřebovala bych tak tři. Každý den se u nás šije něco jiného, hodně se pracuje podle citu. Švadlena musí být velice zručná a předvídavá. Není to žádná sériová výroba, takže potřebuji opravdu šikovné ruce. A už nyní vidím, že sehnat někoho takového bude problém. Důvod je jasný, zrušili hodně škol s oděvním oborem, a není tak kde brát. Ne každý tu práci zvládne. Je těžká, člověk musí celý den sedět u stolu, dělat každou chvíli něco jiného a ještě u toho musí pořád přemýšlet.

Co všechno děláte vy sama?

Vymyslím výrobek, sama ho nastříhám. Pokud je složitý na zpracování, nejprve si ho ušiji sama, abych potom mohla dostatečně vysvětlit druhému postup práce. Pak svoje oblečení prezentuji na webu. Jsem sama sobě modelkou. Je to pro mě nejrychlejší způsob, jak své zboží nabídnout.

Kde berete inspiraci?

Všude okolo sebe. Inspiruje mě příroda, vzory látek, druh materiálu. Až když látku rozložím, napadne mě, co z ní vytvořit. Vyrábím oblečení prvotně pro sebe. Střihy a tvar musí prvně uspokojit mě, musí se mi líbit a rezonovat se mnou, pak ho měním podle různých postav žen, které u mě nakupují. A pak také samozřejmě musím plnit přání svých zákaznic. Od řady z nich jsem brala inspiraci ohledně barev a střihu. Inspiruje mě i veselý víkend, plný zážitků. Chuť po takovém víkendu něco vytvořit je pak mnohem větší a silnější. Lépe se mi pracuje a inspirace přichází sama od sebe. Pak mám ještě jednu svoji vychytávku.

A jakou?

Nerada vyhazuji látky. Ze zbytků látek tvořím koláže, které pak používám na přední díly trik nebo šatů. Z toho tak vždy vznikne jedinečný a zajímavý kus. Svoji práci extra dopředu neplánuji. To, co přichází, je vždy momentální nápad. Jsem docela chaotický člověk, materiály mám naházené na hromadách. Pak k nim přijdu, najednou mě něco osloví a já z toho pak vytvořím netypickou barevnou kombinaci, která se málokde vidí. Takže mi pomáhá i moje nedůslednost. Kdybych měla látky vyrovnané v komínkách, tak bych si jejich netradičního spojení ani nevšimla. Na první pohled to vypadá zvláštně, že pracuji impulsivně a podle aktuálního rozpoložení, ale zjistila jsem, že takhle cesta je pro mě správná. Zákazníci na to slyší, a jsou rádi, když pro ně vymyslím něco nového a neotřelého.

Chystáte aktuálně nějakou novinku?

Ty chystám každý týden. Je potřeba jít neustále dopředu. Trh je zasycen fůrou zboží a člověk nesmí zůstat pozadu a nesmí se nikdy zastavit.

Chtěla jste s tím vším někdy seknout?

Bylo to v době, kdy děti odrostly a začaly chodit do školy, začaly nám tak větší starosti. O zboží byl takový zájem, že jsem jezdila často mimo domov na větší trhy prodávat své zboží. Třeba i na celý víkend. Tak pro mě i pro firmu začaly velké starosti, když jsem nestíhala vyrábět a nabízet na internetu. K tomu jsem navíc měla nevyhovující prostory. Pracovala jsem od rána do večera a přestala to být zábava. V tu chvíli jsem si říkala, jestli mi to stojí za to. Ale podařilo se nám to všechno překonat a vyřešit tím nejlepším možným způsobem. Kdy budu mít dílnu a založím si vlastní e-shop. To je pro mě maximum, čeho bych chtěla v současnosti dosáhnout.

Autor: Zuzana Musilová

18.6.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Odborný pracovník 20 000 Kč Specialisté v oblasti podnikové ekonomie Koordinační, projektový a program. pracovník - vedoucí provozního pracoviště. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 29000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: , zpracovávání souhrnných částí technickoekonomických studií, například specifikace majetkových poměrů, ekonomických, technických nebo provozních podmínek., Požadujeme: , úplné střední nebo vyšší odborné vzdělání, uživatelskou znalost práce na PC (MS Office), řidičské oprávnění sk. B (aktivní řidič), znalost SAP a materiálové hospodářství, výhodou znalost účetnictví., Nabízíme: , pracovní poměr na dobu určitou (po roce s možností změny na dobu neurčitou), pružnou pracovní dobu, platové zařazení dle NV č. 341/2017 dle délky odborné praxe., Uchazeči zašlou přihlášku do výběrového řízení, strukturovaný životopis, ověřenou kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání a výpis z rejstříku trestů na adresu: HZS Kraje Vysočina, Ke Skalce 32, 586 04 Jihlava.. Pracoviště: Hasičský záchranný sbor kraje vysočina, Ke Skalce, č.p. 4960, 586 01 Jihlava 1. Informace: Eva Němcová, +420 950 270 165. Výroba - Výroba Seřizovači 24 000 Kč Seřizovači a obsluha ostatních obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Soustružník CNC. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Požadavky:, • Vzdělání: SOU nebo ÚSO, • Praxe na CNC výhodou, • Orientace v technické dokumentaci, • Aktivní přístup k práci, samostatnost, spolehlivost, pečlivost, , Náplň práce:, • Práce v systému Sinumerik, Mazatrol, • Obrábění přesných dílců – letecká výroba, • Průběžné měření parametrů, • Vícestrojová obsluha. Pracoviště: Jihlavan, a.s., Znojemská, č.p. 5594, 586 01 Jihlava 1. Informace: Iveta Budínová, +420 567 115 222,720 968 764. Výroba - Výroba Montážní dělník 25 000 Kč Montážní dělníci ostatních výrobků Technik lisování (LemTech). Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Technik lisování (LemTech), Chtěli byste najít uplatnění v silné mezinárodní společnosti, která buduje nový závod u Jihlavy pro přístup na celoevropský trh v oblasti lisovaných kovových součástí pro automobilní a elektronický průmysl?, , Náplň práce:, Plnění veškerých úkolů nezbytných pro práci na lisu s následujícími činnostmi:, - obsluha lisu, - základní seřízení lisu, - základní kontrola kvality, - práce na lince, montáži a balení výrobků, - úklid pracoviště, - podpora při řešení problémů., Profil ideálního kandidáta:, - manuální zručnost, - vyučen nebo SŠ nejlépe technického směru, - základy angličtiny velkou výhodou (není podmínkou), - pečlivost, - flexibilita, schopnost týmové práce, - zájem se učit novým věcem, - nástup: možný ihned, , Zaujala Vás tato pozice? Pošlete nám svůj životopis a motivační dopis na email personal@lemtech.cz .. Pracoviště: Lemtech precision material (czech) s.r.o., 588 11 Střítež u Jihlavy. Informace: Petr Slovák, +420 561 201 671. Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Vrátný 79 Kč Vrátní vrátný/ná. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 79 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: max.20hod týdně, ale min.32hod v měsíci, Kontrola příchodů a odchodů návštěvníků na požární stanici Žďár nad Sázavou včetně jejich zaznamenávání do knihy návštěv, poskytování základních informací,zprostředkování předání návštěvy dalšímu pracovníkovi, kontrola příručních zavazadel návštěv. , Pracovní doba je stanovena ve dnech pondělí a středa od 8,00 do 17,00 hod., ve dnech úterý, čtvrtek, pátek od 8,00 do 14,00 hodin, podle předem stanoveného rozvrhu směn, který je přílohou DPČ., první kontakt telefonicky nebo e-mailem. Pracoviště: Hasičský záchranný sbor kraje vysočina, Ke Skalce, č.p. 4960, 586 01 Jihlava 1. Informace: Eva Němcová, +420 950 270 165.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Vysočinu čeká Týden pěstounství

Ilustrační foto

Veřejná debata s lídry stran v Jihlavě přeci jen bude

Vloupal se do auta, policie po něm pátrá

Jihlava – Jihlavští policisté pátrají po pachateli, který v noci ze čtvrtka na pátek vykradl zaparkovaný automobil.

Výročí trolejbusů přilákalo i novomanžele

Jihlava – Je sobotní odpoledne a Jihlavané obdivují historické trolejbusy a autobusy v areálu dopravního podniku. Stranou stojí nenápadná dvojice, podle všeho jde o novomanžele.

OBRAZEM: Biofarma uvítala stovky návštěvníků

Jihlava - Bylo to bio. Na kraji Jihlavy se v sobotu uskutečnil Biozemědělský den aneb Den otevřených vrat.

Kraj Vysočina pomáhá na Ukrajině

Vysočina – Kraj Vysočina pomáhá partnerskému regionu na Ukrajině.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT