VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Morový průvod připomněl 300 let od epidemie v Brtnici

Brtnice - V Brtnici na Jihlavsku si dnes připomněli 300 let od poslední morové epidemie.

30.8.2015
SDÍLEJ:

Morový průvod připomněl historiiFoto: Luboš Pavlíček/ČTK

"Černá smrt" městečko na Jihlavsku postihla několikrát, nejvíce obětí si však vybrala v roce 1715. Epidemie se přestala šířit na den sv. Rocha a lidé slíbili, že tomuto patronovi budou každoročně vzdávat dík, řekla starostka Miroslava Švaříčková.

Od 18. století se ve městě každoročně konalo církevní děkovné procesí. Od roku 1926 se k němu přidal historický morový průvod. V novodobé historii se letos konal podvacáté, naposledy před pěti lety. Radnice chce podle starostky unikátní průvod nominovat na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR.

V 09:30 se dnes ze zámku na návrší na svou pouť městem za zvuků fanfár, zvonů a bubnů vydal početný průvod historických postav v čele s ceremoniářem a zbrojnoši. Mezi špalíry obyvatel kráčeli představitelé města v čele s rychtářem, zástupci cechů, ponocní, dragouni, kat a jeho pomocníci se svými nástroji, ale také skupina mnichů v čele s opatem. Uprostřed něj pak alegorická postava moru zahalená v černém hávu, obklopená čtyřmi pážaty nesoucími na sametových polštářích lebku a kosti. Za nimi v tichém průvodu následovali lovci se psy, šlechtici s knížetem a kněžnou a fraucimorem i selský lid. Tisíce návštěvníků sledovalo celkem 250 postav.

Zároveň s morovým průvodem vyšel z farního kostela sv. Jakuba průvod církevní v čele s biskupem brněnským Vojtěchem Cikrlem, který se zastavil před sochou sv. Rocha před radnicí ke krátké bohoslužbě. Morem podle kronikáře při poslední epidemii onemocnělo 500 lidí a téměř dvě stě jich ve městě hlídaném vojskem za sedm měsíců zemřelo. Oba průvody pak společně došly k hornímu, zámeckému kostelu, kde se konala další bohoslužba.

Průvod byl dnes součástí Brtnické pouti, která začala v pátek. K jubileu morové epidemie vyšla také kniha Dany Novotné Mor v Brtnici 1715 a připomínají ji i výstavy na zámku a v kině. S poutí je spojena také řada dalších akcí, třeba odpolední promenádní koncert v klášterní zahradě.

Autor: ČTK

30.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

OBRAZEM: Značky pomohou lidem vyznat se v nemocnici

Jihlava – Další oddělení jihlavské nemocnice se přestěhovalo do nových prostor. Pacienti a zdravotníci z neurologického, onkologického, kožního, chirurgického a kardiologického oddělení využívají nového zařízení. V tuto chvíli stavební firma opravila čtyři patra interního pavilonu a nyní dělníky čeká ještě poslední pátá fáze prací.

Mezi pěti nejrychleji sečtenými obcemi na Jihlavsku vyhráli Piráti

Jihlavsko – Horní Myslová, Mysletice, Věžnička, Zdeňkov a Zvolenovice. To jsou obce v nichž volební komise nejrychleji sečetla volební lístky, zapsala je do systému a odevzdala je na dopředu určená sběrná místa. Výsledky z těchto obcí zveřejnil Český statistický úřad na svém webu třicet minut po zavření volebních místností.

V malé obci na Jihlavsku k volbám přišli téměř všichni

Vanůvek – Vanůvek je jedna z nejmenších obcí na Jihlavsku. K volbám tam letos nedošli pouze 4 voliči z 28. V této malé vesnici nedaleko Telče žije dohromady 39 obyvatel z toho 11 dětí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení