Ačkoliv sníh a námraza stále pokrývají silnice, v neděli skončila zákonná povinnost mít na autech zimní pneumatiky. Ministerstvo dopravy však řidiče vyzývá k opatrnosti kvůli chladnému počasí. „Řidiči by měli výměnu zimních pneumatik za letní zvážit i v souvislosti s aktuálním počasím," upozornil Jaroslav Deml, náměstek ministra dopravy.

Letošní situace, co se počasí týče, je na rozdíl od jara loňského roku velmi odlišná. Zatímco loni bylo v tuto dobu i kolem dvaceti stupňů Celsia, dle aktuální předpovědi mohou teploty na začátku dubna stále klesat pod nulu. Čekat se dají sněhové přeháňky a může se tvořit ledovka. Při teplotách, které jsou sedm stupňů a nižší, má zimní pneumatika výrazně lepší přilnavost, a je tedy vhodnější i z hlediska bezpečnosti.

Podle provozovatelky jednoho z jihlavských autoservisů Jany Červinkové bylo minulý rok touto dobou přezouvaní pneumatik v Jihlavě už v plném proudu. Letos však zákazníci přezutí odsouvají a termíny výměny gum odhlašují. „Už jsme měli předem nasmlouváno několik lidí, ale odřekli nám to, což je dobře. Řidiči by měli být obezřetní," řekla Červinková.

Letní pneumatika s klesající teplotou tuhne a tvrdý povrch pneumatik nejenže hůře přilne k povrchu vozovky, ale také více klouže. Své o tom ví řidička Marcela Janáková. „Řídím se selským rozumem. Přece teď nepřezuji, když je tam takový nečas. To bych se bála jezdit. Zrovna dneska ráno mi to při rozjezdech pěkně podkluzovalo. Přezuji, až bude po sněhu," zmínila se v úterý Janáková. Stejně jako ona smýšlí zřejmě většina řidičů, podle Červinkové bude v autoservisech po zlepšení počasí stejný nápor jako každý rok.