Výrobce vstřikovacích systémů pro dieselové motory zaměstnává 1300 lidí. Protože je ale kvůli zadlužení v reorganizaci, mzdy se zvýší až po schválení reorganizačního plánu věřiteli. Nejpozději to bude od října.

Nová roční kolektivní smlouva bude platit od 1. července. Zůstaly v ní dříve dohodnuté zaměstnanecké benefity. Vyjednaný tříprocentní nárůst mezd se netýká vrcholového managementu. „Z našeho pohledu jde o kompromis, který je podložen ekonomickými ukazateli, především pak nově získanými zakázkami," uvedl generální ředitel Motorpalu Radim Valas. Firma podle něj dává jasný signál, že stojí o své klíčové zaměstnance.

Kolektivní smlouvu přijaly všechny čtyři odborové organizace v Motorpalu. Předseda jihlavské organizace Ladislav Dinnebier uvedl, že odboráři berou vyjednané podmínky jako splnění slibu, který jim dalo nové vedení podniku zkraje roku. „Zejména tříprocentní plošný nárůst mezd vnímáme jako gesto vedení a příslib do budoucna, že mzdy ve firmě nadále adekvátně porostou," řekl. Nová smlouva zajišťuje pracovníkům také pět týdnů dovolené. Pracovníci ji už sice pobírají od loňska, ale v kolektivní smlouvě tento nárok doposud zakotven neměli.

Podle údajů podniku se průměrná měsíční mzda v Motorpalu pohybuje kolem 19 500 korun hrubého, a to bez managementu. Platy v podniku dlouhodobě stagnovaly a mezi strojírenskými firmami regionu patří k nižším. Vzhledem k nedostatku technických profesí to Motorpal znevýhodňuje při hledání pracovníků. „Jsme si toho vědomi a chceme s tím něco dělat," uvedl Valas.

Motorpal vyrábí ve čtyřech závodech v Jihlavě, Jemnici, Batelově a Velkém Meziříčí vstřikovací systémy pro dieselové motory a přesné díly pro automobilový průmysl. Kvůli zadluženosti je od letošního 18. ledna v insolvenčním řízení. Reorganizaci podniku povolil Krajský soud v Brně 20. dubna. Nyní pokračují další jednání směřující ke schválení reorganizačního plánu navrženého podnikem.

Kvůli ozdravnému procesu podnik nechystá hromadné propuštění zaměstnanců. Vzhledem ke zrušení jedné řídicí manažerské úrovně a dalším změnám zatím podle Samce skončilo zhruba 45 pracovníků a do konce srpna jich ubude dalších 40. Naopak u klíčových výrobních profesí by podnik potřeboval pár desítek lidí přijmout.