Lenku Cyprisovou těší, že deset let už nemusí chodit do práce, ale může dělat to, co jí baví. Na začátku jí přitom lidé v jejím okolí říkali, že se asi zbláznila.

„Vždycky jsem chtěla mít antikvariát nebo aspoň dělat v knihkupectví, zkrátka pracovat s knihami,“ líčí v pohodlném křesle uvnitř obchodu, a pokračuje: „Měla jsem práci, která mě nenaplňovala a pohovory mi nevycházely, tak jsem si řekla, že se přestanu vnucovat a šla do toho po hlavě. Dala jsem výpověď a pak už nebylo cesty zpět.“

Antikvariát Krmítko pro duši je nyní na adrese Znojemská 10 mezi náměstím a Cityparkem, dříve byl ale jinde. „Začínala jsem v menším prostoru v Husově ulici, ale po třech letech jsme se tam nemohli vejít, museli jsme do většího. Ale teď už se nemůžeme vejít ani sem, máme ještě sklad a pořád to roste,“ těší majitelku. V prodejně má odhadem patnáct tisíc knížek a dalších dvacet ve skladu. Vesměs všechno je na internetu antikvariátu, kde mohou lidé také nakoupovat.

Jako poděkování za přízeň nabídne antikvariát v prosinci slevy a další výhody nakupujícím v prodejně i na webu. „Pro každou z forem nákupu bude jako poděkování nachystaná sleva a další dárek navíc,“ přislíbila Cyprisová.

Návštěvníci ale musí počítat s trochu netradiční otevírací dobou – v pondělí, středu a pátek je otevřeno jen odpoledne, v úterý a čtvrtek od osmi ráno do dvou odpoledne. „Loni jsme měli otevřeno celý den, ale ukázalo se, že lidí nepřišlo víc, naučili se naší otevírací dobu,“ podotkla majitelka antikvariátu, která má v nabídce i vinylové desky pro sběratele.

Antikvariát krmítko pro duši

- sídlí na adrese Znojemská 10 mezi náměstím a Cityparkem

- v pondělí, středu a pátek je otevřeno od dvanácti do šesti večer, v úterý a čtvrtek od osmi do dvou odpoledne

- naprostá většina knih z obchodu i skladu je na www.krmitko-pro-dusi.cz

- antikvariát má také svůj facebook a instagram

Co se týká výkupů, radí Lenka Cyprisová první kontakt přes e-mail.„Nejlépe je poslat prvně seznam nebo fotky, co kdo nabízí a my dáme vědět, jestli má cenu to nosit, zdaleka ne všechno je prodejné,“ vysvětluje. V případě zájmu pak většinou nabídne, kolik za nabízené knihy zaplatí.

Vzácnější knihy, typicky třeba odbornou literaturu z první republiky a starší, pak berou v antikvariátu do komisního prodeje. „V tom lítá více peněz. Nechceme, aby nám v tom hotovost ležela a není jisté, jestli se to skutečně prodá, okruh kupců je hodně úzký,“ říká majitelka „antíku“.

Ta očekává, že vlivem okolností zájem o knihy „z druhé ruky“ poroste. „Ještě jsme to úplně nepocítili, ale myslím, že ta doba přijde. Lidem dojde, že si tady mohou koupit knihu za půlku a to je úplně o ničem jiném. Ostatně, i mě teď přišly nové ceny za elektřinu,“ směje se Lenka Cyprišová.

V průměru Antikvariát Krmítko pro duši prodá každý měsíc asi šest set knih všech žánrů a stáří, vykoupí jich většinou ještě víc. Obecně se knihy prodávají lépe v zimě. Důvod je zřejmý – dlouhé zimní večery jsou pro četbu knih jako stvořené. „V létě je řada jiných možností, jak ten den strávit, každý je radši venku a já taky,“ uzavírá sympatická podnikatelka.