Nejznámější dominantou je dutá prastará lípa, která roste v místní části Praskolesy. Její stáří se odhaduje na více než osm set let. Obvod jejího kmene měří 10,5 metru a vejde se do něj až dvanáct osob. Uvnitř stromu je instalována dřevěná zvonice. „Ale už několik let je bez zvonu. Ten si někdo ‚půjčil‘,“ říká s nadsázkou mrákotínský starosta Miroslav Požár.

Starosta Mrákotína Miroslav Požár.
Nedaří se každý den, ale úspěšně to překonáváme, směje se starosta Mrákotína

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: DeníkDruhá místní část, Dobrá Voda, pak zaujme hornickým kostelíkem svatého Jáchyma, jenž se tyčí na kopci nad ní. Proslavila se ale i radioaktivní vodou a v minulosti také lázněmi. Přehlédnout nejde ani nejvyšší bod Českomoravské vrchoviny – Javořici s televizním vysílačem, která se též nachází v katastru obce.

Městys Mrákotín

Počet obyvatel: 915
První zmínka: 1385

Místní části: Praskolesy a Dobrá Voda
Starosta: Miroslav Požár

Co do počtu kuriozit nezůstává pozadu ani samotný Mrákotín. Na návsi turisté nemohou minout farní kostel svatého Jiljí, jehož historie sahá až do čtrnáctého století. Jeho gotická podoba však téměř zanikla při klasicistní přestavbě na počátku devatenáctého století. Díky přestavbě ale proti ostatním kostelům vybočuje. Je totiž netradičně orientovaný na sever, místo aby směřoval od západu na východ.

Do širšího povědomí se ale Mrákotín dostal hlavně díky těžbě žuly v okolních lomech, která je spolu se zemědělstvím hlavní náplní práce zdejších obyvatel. Z mrákotínské žuly je vyrobená například kašna ve Žďáře nad Sázavou, ale zdobí i Pražský hrad nebo třeba hrob prvního českého prezidenta Václava Havla.

Tipy na výlet:

Javořice z dronu.Javořice z dronu.Zdroj: Matěj HinkJavořice
Jen pět kilometrů od Mrákotína najdou výletníci oblíbené místo turistů - Javořici (837 m. n. m.). Necelý jeden kilometr pod vrcholkem najdou výletníci vyhlídkovou plošinu s výhledy k Telči nebo se mohou zastavit na odpočinkovém místě s pramenem známým jako Studánka Páně. Turisté se sem mohou dopravit pěšky, na kole a v zimě na běžkách. Putování není obtížné. Autem je možné přijet až k Velkému pařezitému rybníku nedaleko autokempu Řásná, odkud vede k vrcholu zelená značka. Cesta je dlouhá tři kilometry.

Město Telč
Milovníci historie mohou navštívit město Telč, které je od Mrákotína vzdálené šest kilometrů. Historické jádro Telče je cennou městskou památkovou rezervací a je zapsáno na Seznamu světového dědictví Unesco. Dominantou a také nejvýznamnější architektonickou památkou města je renesanční zámek. Další památky, které zde mohou zájemci navštívit, je kostel sv. Jakuba Staršího, kostel Jména Ježíš, kostel sv. Ducha nebo morový sloup.

Štamberk.Štamberk.Zdroj: Deník / Zuzana MusilováZřícenina hradu Štamberk
Pět kilometrů od Mrákotína mohou turisté vyrazit na hrad Štamberk, který je spojený s lidovými pověstmi o templářích, jejich pokladech skrytých ve skalách a tajných chodbách, které údajně vedly až do Telče nebo na hrad Roštejn. Na skalnatém návrší najdou zbytky hradu, který zde nechali postavit Šternberkové. Později patřil pánům z Hradce a za husitských válek byl dobyt a pobořen. Dochovalo se z něj torzo palácové zdi, zbytky strážní věže a hradeb. V okolí zříceniny byla vyhlášena přírodní rezervace s původními bukovými porosty a balvanitým svahem přecházejícím v kamenné moře. Zřícenina je volně přístupná.