Vítězka přitom svému úspěchu snad ani nevěří, podle svých slov je úplně v šoku ještě o pár minut později, když sestoupí z pódia. „Nemám nic zvláštního, peču jako ostatní. Třeba pomohlo, že se mnou pekla vnučka,“ směje se. Zúčastnit se chce i za rok, to už třeba bude pečení o trochu jednodušší. Za výhru totiž získala patnáct tisíc, za které by mohla koupit kuchyňského robota. „Abych nemusela míchat pořád vařečkou,“ říká.

V Polné se vždy vyhlašuje i cena pro nejlepší účastnici nebo účastníka do pětadvaceti let. Tu letos získává Gabriela Ručová, která už na pódiu je. Její mrkvánek totiž porota vybrala jako druhý nejlepší. „U ceny deseti tisíc za druhé místo jste říkala, že se rozdělíte napůl s babičkou. Mobil se bude půlit špatně,“ vtipkuje moderátor Jiří Dvořák, když jí předává nový iPhone.

Ona prý má i tajnou ingredienci, ale neprozradí jakou. „To se přece nesmí říct,“ usmívá se a potvrzuje, že jí trochu pomáhala babička. „V Polné je tato soutěž populární, tak jsem se rozhodla přihlásit,“ vypráví. Shodou okolností se ona i vítězka letos účastnila podruhé, třebaže se vůbec neznají. Mrkvancobraní si přitom letos koná posedmé.

Řidič havaroval na dálnici nedaleko od Jihlavy, skončil v brněnské nemocnici.
U Jihlavy havaroval řidič mercedesu. Na následky vážného zranění zemřel

Mrkvánky pak může ochutnat i veřejnost. V nabídce je tradičně i mrkvová zmrzlina a i když má lahodně znějící konkurenci – višně v kokosu – většina lidí si pochutnává na oranžové dobrotě. „Tu mají jen tady. Je to tradice, nemůžu si dát jinou,“ směje se Dana Krátká, která na Mrkvancobraní jezdí tradičně. „Letos ale byla s těmi objížďkami docela bojovka se sem dostat,“ říká a kouká na značku před cukrárnou. Z osmi měst či obcí je jich šest přeškrtnutých.

Kdo by snad neměl chuť na mrkev, nepřijde zkrátka, na Husově náměstí byly stánky s rozmanitou nabídkou, třeba i s rybími specialitami, pro děti pak byl jasou volbou skákací hrad. Nechybí ani kultura, na pódiu se během dne vystřídá Polenský Big Band, pořad Felix Holzmann se vrací a The Beatles Revival Kladno s Karlem Kahovcem. Počasí je příjemné, svítí slunce, ale není horko a den si tak všichni užívají na sto procent.