Žirafy se v novém pavilónu usídlily před čtyřmi lety. Zabydlely se rychle. Samec Paul, kterému chovatelé říkají Pavlík, je žirafa síťovaná. Další dva samci Zuberi a Manu jsou žirafami Rotschildovými.

„Nejmladší je Pavlík, loni na podzim začal útočit na Manua, takže jsme je museli oddělit. Manu je stále vystrašený ze souboje se svým otcem. Z Ostravy, odkud pochází, si přivezl šrám,“ objasňuje vztahy mezi žirafáky hlavní chovatel Martin Slepica. Dodává, že Pavlík rychle odhalil Manuův strach a začal toho zneužívat. „Může to ale být také tím, že Pavlík je stále ještě v žirafí pubertě, ostatní dva samci jsou starší než on, a tak jsou i klidnější,“ doplnil Slepica.

Zpočátku měli chovatelé problém i se Zuberim. „Je odchovaný na láhvi, matka ho totiž odmítla. Jako jediný se dá pohladit,“ sdělil chovatel Marek Dohnal. Zuberimu se první tři roky jeho jihlavského pobytu nechtělo ven, ošetřovatelé ho museli vylákat na čerstvý vzduch násilím.

Žirafí výběh stavitelé původně zhotovili také pro zebry. Ve vedlejší ohradě měly být antilopy. „Když jsme za žirafáky pustili zebry, Pavlík se do nich pustil a proháněl je po výběhu. Nakonec je zatlačil do kouta,“ popisuje soužití dvou zvířecích druhů Slepica. Ze zebřího stáda nakonec vystoupil hřebec, který Pavlíkovi uštědřil kousanec. „Dopadlo to tak, že žirafí kluci byli namačkaní na dvorku a hřebec stál ve dveřích,“ doplnil Slepica. Chovatelé proto museli oba druhy oddělit.

O žirafí samici zatím zoo neuvažuje. „Pokud bychom ji pořídili, museli by jít dva žirafáci do jiných zahrad. Ty ale o samce zájem moc nejeví,“ informoval tiskový mluvčí Zoo Jihlava Martin Maláč. V zahradě vznikl nový výběh, do kterého by chovatelé rádi umístili dravé australské vačnatce ďábly medvědovité, známé pod názvem tasmánský čert.

O tento velmi ohrožený druh si zoo společně s dalšími evropskými zahradami zažádala. „Před Prahou nebo Berlínem asi přednost nedostaneme, ale doufáme, že na nás také vyjde řada. Mezitím se ve výběhu usadí psi pralesní,“ sdělil Maláč.

Součástí středečního programu byla žirafí stezka, komentované krmení a výtvarné tvoření. Děti také dostávaly odměny za žirafí obrázky. Večer si mohli návštěvníci v Centru PodpoVRCH vyslechnout Žirafí povídání a zhlédnout večerní prohlídku s krmením.