Předchozí
1 z 6
Další

Ředitel Zoo Jihlava Jan Vašák.Ředitel Zoo Jihlava Jan Vašák.Zdroj: Deník/Martin Singr

Jihlava představila své plány s Modetou. Byl jste překvapený?

Ano i ne. Nějaké tendence k tomuto závěru jsem zaznamenával. Není tam ale názorová shoda, což bylo znát i na jednání zastupitelstva. Pravda je, že i já jsem to vnímal tak, že když se Modeta kupovala, byla to poslední možná rozvojová plocha pro zoo mimo areál. Pro mě je to místo, kde by si zoo mohla přes zimu zvýšit návštěvnost a soběstačnost. I přestože nevíme, jaké budou ceny za vytápění takového areálu.

Prý jste nedal písemně, jak by zoologická zahrada chtěla areál Modety využít, je to pravda?

Písemně ne, ale když jsme dělali na strategii rozvoje zoo, bylo řečeno, že Modetu zatím neřešíme a řešíme stávající areál. Nepociťoval jsem, že bych to měl napsat. Něco mám v hlavě, ale z provozního rozpočtu nemůžu platit studii na investiční záměry.

Takže jste diskutoval s vedením města o možných nových zvířatech v zoo?

V podstatě ano, ale když jsem tam naznačil, že bych si někde představoval nějaké zvíře, bylo to upozaděno. Já jsem v podstatě zaměstnanec magistrátu a nemůžu diktovat, jak bude město nakládat se svým majetkem. Zastupitelstvo je volený orgán a je tedy vůle občanů, kdo o zoo rozhoduje.

Dětský den v Lukách nad Jihlavou se vydařil a nic na tom nezměnila ani dešťová přeháňka.
Děti v Lukách tancovaly i v dešti. Podívejte se, jak to tam žilo

Areál Modety, jehož budoucnost je nyní řeší.Areál Modety, jehož budoucnost je nyní řeší.Zdroj: Deník/Martin Singr

Vnímáte, že koalice je trochu v rozporu s opozicí, co se využití Modety týká?

Trochu ano. Názorová různost je i v rámci koalice, ale to mi nepřísluší hodnotit a je to asi i normální.

Sledujete diskuze na sociálních sítích týkající se budoucnosti Modety?

Já se přiznám, že facebook ani nemám, jen ke mně doléhají nějaké zprávy. Zoologická zahrada má návštěvnost, takže bych předpokládal, že veřejnost má zoo ráda. Vidím to ze svojí sociální bubliny, ale kdybych nebyl takto zaměřený a nechtěl pro zoologickou zahradu co nejvíc, asi by bylo špatně, že tu sedím. Vnímám, že je to složitá situace, věc priorit a kompromisů a klidně k tomu něco řeknu. Ale nemůžu tvrdit, že můj názor je ten jediný správný.

Takže do jisté míry chápete, že zoo má potenciál přilákat lidi do Jihlavy a radnice ho chce využít?

Jde o to, jaký ten potenciál je, nebo není. V řadě zemí fungují zoologické zahrady jako komerční zařízení, navíc se stále rozšiřují a jsou populární. Tam se ale bavíme o jiné výši vstupného a jiných aktivitách. Nicméně to rozšiřování je tam pořád v rovině zoologické zahrady a funguje to i ekonomicky. U nás je zoo co do výše vstupného lidová zábava. Klade se důraz na vzdělávací a ochranářskou úlohu zoologických zahrad. To si myslím, že není špatně nastavené.

Dostat do Modety zvířata by nepochybně stálo velké peníze. Na kolik by třeba vyšlo pořídit nosorožce?

To jsou čísla, která taháte z klobouku. Pokud bych řekl, že budou nosorožci v krčku, který by se mi na ně i líbil, a budou to indičtí nosorožci, tak tam by úprav zase tolik potřeba nebylo. Jednalo by se o venkovní výběh. Potřebují vnitřní bazén a nevím, jak by se tam napojovala kanalizace, protože detailně nevím, kudy vede. Jsou to desítky nebo stovky tisíc za každý krok, ale pak to naskáče. Těch úprav na jedno takové velké zvíře, kterých nemůžeme mít moc, by nebylo potřeba až tolik. Pak se bavíme o menších zvířatech, která z pohledu investic nebývají až tak náročná. Spíše záleží, jde-li se luxusní, nebo ekonomickou cestou, nebo se zvolí něco mezi tím.

V Zoo nad hlavami dětí svištěli dravci. Pak je nahradili králíci
Karančo jižní a další dravci: jihlavská zoo bavila děti, podívejte se

Areál Modety, jehož budoucnost je nyní řeší.Areál Modety, jehož budoucnost je nyní řeší.Zdroj: Deník/Martin Singr

A co obří akvárium?

V tom bych byl opatrný. Akvária táhnou, je to skvělá věc. Nicméně jsou energeticky a na vodu strašně náročná. Už v době konkurzu jsem říkal, že nevíme, jak se pohnou ceny energií a ceny vody, jak bude vůbec voda dostupná. Můžu říct, že tam budou chodit lidé a zaplatí se to, ale to nevím předem. Technologie jsou neuvěřitelně drahé, zlevňovat nebudou a i provoz je drahý. Když to řeknu hloupě, nemůžeme na pár akvárií vytáhnout vodu z celých Dalešic, aby si pak lidé nemohli doma pustit vodu z kohoutku. Prostě jeden aspekt je ekonomický a ten druhý, pro mě asi ještě důležitější, je ekologický.

Asi chce trochu diplomacie a hodně odvahy hájit svůj názor proti vedení města, které vás může kdykoliv odvolat, mám pravdu?

Já své názory říkám, ale samozřejmě mám nižší kartu a s tou nemůžu a ani nechci jít proti vyšší kartě. Pokud máte zaměstnance, musí být v rámci profesionality a vztahů loajální. Pokud máte zaměstnance, který půjde proti vám, není možné s ním spolupracovat. Město nás podporuje, nestaví se k nám zády. Chci ale říct, že na tohle mám z logiky věci jiný názor. Ale nechci se chovat jako dítě, které si potřebuje vynutit hračku. Takhle to nemůže fungovat. Musí být shoda. Moje představa se musí protnout s představou města.

Jak ovlivnil jihlavskou zoologickou zahradu covid? Několik měsíců bylo zavřeno, ale v létě měla i pandemie vliv na vyšší návštěvnost…

Vezmu celou tu genezi. V roce 2019 jsme měli rekordní návštěvnost. Vypadalo to optimisticky, rok 2020 začal taky velmi dobře, v lednu bylo příhodné počasí a o to u nás jde hodně. Pak vypukla pandemie a začaly restrikce. Byli jsme v pozici, kdy jsme museli zavřít areál, příjmy nepřicházely a výdaje odcházely. Personálně a organizačně se to zvládnout dá, ale chybí jedna zásadní věc a tou jsou peníze. My máme velmi vysokou soběstačnost, kolem sedmdesáti procent si vyděláme sami a každá koruna nám potom chybí. A my měli o třicet procent návštěvníků méně, to je sto tisíc lidí, což je na tržbách v podstatě deset milionů korun. Město za nás zaplatilo část ztráty, abychom to přestáli a jsem za to vděčný. Stát se k tomu nepostavil úplně dobře.

Areál Modety, jehož budoucnost je nyní řeší.Areál Modety, jehož budoucnost je nyní řeší.Zdroj: Deník/Martin Singr

A to byl jen první rok pandemie. Co bylo dál?

Rok 2021 začal uzávěrou a my do něj vstupovali vyčerpaní. Až v půlce dubna jsme mohli otevřít a to byla celý měsíc zima. Nesměli jsme otevřít vnitřní pavilony a přesto ti lidé chodili. Mně jich bylo líto, já třeba šel do pavilonu, kde jsem potřeboval řešit provozní věci, lidé tam nahlíželi a já jim říkal, že mě to hrozně mrzí, ale nemůžu je tam pustit. My jsme zoologická, která má v pavilonech hodně zvířat, oni byli ochuzení o to, co by mohli vidět. Ale chápali to a říkali, že jsou rádi, že nás mohou podpořit. To pro mě byla obrovská vzpruha.

A přišly prázdniny…

V létě byla omezení na hranicích a bylo krásné počasí, tak akorát na zoologickou. Měli jsme totálně rekordní léto, historicky druhou nejvyšší návštěvnost za rok a ekonomicky jsme na tom byli vůbec nejlépe v historii. Rok 2021 byl fantastický. Problém nastal letos, když přišla ruská invaze a padla Sberbank, kde jsme měli peníze. Nadechli jsme se, říkali si, co opravíme, ale na jaře jsme neudělali skoro nic, protože máme peníze v bance a nemůžeme na ně sáhnout. Teď se to trochu lepší, ale zase se některé větší akce nedají dělat v létě, kdy je nejvyšší návštěvnost. Po sezoně to vyhodnotíme, nic nám na hlavu nepadá, tak to odložíme. Přežijeme to.

Kolik peněz jste měli ve Sberbank?

Bylo to nějakých sedmnáct milionů korun a po vyplacení zákonného minima nám tam zůstalo čtrnáct a půl. Ještě v den zahájení invaze jsme si říkali, co s tím. Měli jsme tranzitní účet u další banky a v první den jsme tam převedli nějaké peníze, abychom vydrželi dva měsíce. Později jsme chtěli převést všechny peníze, ale to už kolabovalo internetové bankovnictví a příkaz už neprošel. Je to špatné, ale musíme s tím nějak fungovat.

Zábava nejen pro děti v Polné.
K sovičkám, králi Jiříkovi i na skákací pole u Pekla. Výlet do Polné nezklame

Ředitel Zoo Jihlava Jan Vašák.Ředitel Zoo Jihlava Jan Vašák.Zdroj: Deník/Martin Singr

Projevuje se i nějak jinak válka na Ukrajině na fungování zoo?

Je to jako všude. S válkou souvisí zdražování energií a materiálu. Za energie platíme jednou tolik, než jsme platili. Jsme tak nucení zvednout ceny. Od prvního dubna jsme zvýšili parkovné a vstupné, ale je to o dvacet korun. Doufám, že lidé k nám nepřestanou chodit. Může ale samozřejmě dojít k tomu, že lidem budou docházet peníze a budou omezovat zbytné aktivity.

Opět začíná návštěvnická sezona. Jak reagují zvířata na stále více lidí v zoo?

Reagují jako každý rok. Většina je taková, že návštěvníka berou jako něco, co se jich moc netýká. Špatné je, když některá zvířata návštěvníci krmí, to může být dlouhodobě fatální. Když někde jsou mláďata a rodiče reagují divně, dočasně uzavřeme prostor a podle toho, jak zvířata reagují, to zase otvíráme. Lidé to berou tak, že to k tomu patří.

Mohou už návštěvníci vidět letošní mláďata?

Teď jsou viditelní lemuři kata. Máme visajánská prasátka, doufám, že se nám je povede odchovat. Hříbata se narodila u zeber. Máme hodně koťat, po dlouhé době servaly. Máme řadu dalších malých koček, ale ty jsou ještě v boudách. Tam se to bohužel projeví tak, že kočka je v boudě s malým kotětem, vyběhne maximálně na krmení. To bude pěkné přes prázdniny, až koťata vylezou ven.

Jezdí k vám v červnu děti na školní výlety? A umíte jim nabídnout něco více, třeba procházku po zoo s průvodcem?

Umíme. Ale školní výlety jsou takové, že děti přijedou, projdou si zoo a pak mají rozchod. To většinou jdou na hřiště a zmrzlinu. Máme ale výborně fungující vzdělávací centrum. Paní, která ho vede, je kantorka přírodopisu. Raduje se stejně jako školáci, že se jim vylíhli gekončíci a umí s dětmi pracovat. Já tam občas jen nahlédnu a moc jim do toho nemluvím. Je to krása, jak to s dětmi umí. Poté, co byl až moc velký zájem, kolegyně vymyslely aktivitu zoo v kufru.

O co jde?

Lidé si mohou půjčit kufr, kde jsou aktivity pro různě velké děti a návod, jak s tím pracovat. To jsou věci, které jsou za mě bezvadné. A pak jsou další aktivity, kterými se ale snažíme nehýřit v době prázdnin. Kapacita není nafukovací.

Letos byla poměrně dlouho zima, teď je počasí příznivé. Odvážíte se odhadnout, jaká by mohla být letošní návštěvnost?

Záleží na dvou až třech měsících, které právě začínají. Možná čtyřech, ale září už je takové docela čitelné. Tam už musí být extra ošklivo, aby nepřišli lidé. Ale jestli přijde v srpnu, když bude úmorné vedro nebo naopak pršet, pětapadesát tisíc lidí nebo osmdesát tisíc, když bude optimální počasí, to je obrovský rozdíl. A to já teď neumím odhadnout. Zatím návštěvnost vypadá poměrně slibně, ale je to otevřené. Červenec a srpen jsou pro nás naprosto klíčové.

Jan Vašák

- je mu 48 let
- bydlí v Bradle nedaleko Velkého Beranova
- je ženatý, má dvě dcery a syna
- vystudoval Českou zemědělskou univerzitu v Brně, obor živočišná produkce a také Mendelovu zemědělskou a lesnickou univerzitu, obor zemědělské inženýrství
- v Zoo Jihlava už je 29 let, od roku 1992 tam byl na civilní službě, po dvou letech se stal zaměstnancem
- na dovolenou v poslední době nejradši jezdí na Maltu a Zlaté písky
- co se týká oblíbeného zvířete, má nejblíže ke kočkovitým šelmám, se kterými dlouhodobě pracuje