V objektu bývalé školy na třešťském náměstí muzeum sportu nebude. Tato varianta v tuto chvíli padá z důvodu zamítavého stanoviska rady regionálního operačního programu (ROP) Jihovýchod, která rozhoduje o přidělování dotací. Bez dotace se obnova školy do budoucna pravděpodobně neobjede.

„Potvrzuji, že projektový záměr v současné podobě není v souladu s výzvou. Rizikem projektu je, kromě dalších důvodů, především jeho značná investice," potvrdila vedoucí oddělení komunikace ROP Jihovýchod Kateřina Dobešová. Pokud by město chtělo projekt předložit do druhého kola výzvy, bude ho muset přepracovat.

„Na pondělním zastupitelstvu jsme se shodli, že práce na projektu, tak jak jsme ho předkládali do regionálního operačního programu, zastavíme," sdělil starosta Třeště Vladislav Hynk.

Podle původního plánu mělo ve škole vzniknout muzeum sportu s výstavou sportovních artefaktů, modelů vlaků a vlakových drah, místností se zázemím pro venkovní akce na náměstí a kavárnou.

Hynk se nyní přiklání k tomu, aby se pro školu hledalo alternativní využití. Myšlenku na muzeum sportovních artefaktů v Třešti neopouští. Na to se ale bude muset najít jiný projekt a také prostory.

Může dojít i na referendum

Na zastupitelstvu padalo hned několik návrhů, co by se dalo dělat se školou. „Chceme v nejbližší době oslovit občany ve městě a rozpoutat novou debatu nad budoucností školy," uvedl Hynk s tím, že možnosti jsou otevřené. Vedení města si umí představit i to, že bude o osudu školy vypsáno referendum.

„Škola nám také může zůstat ve stejném stavu zakonzervovaná klidně dva až tři roky, ale během té doby je nutné aktivně hledat možnosti využití," podotkl starosta Třeště Hynk.

Podlahová plocha každého ze tří podlaží školy je zhruba 700 metrů čtverečních, celkem tak jde o více než 2 000 metrů čtverečních nevyužívané plochy. Ročně jde z třešťské kasy na údržbu objektu asi čtvrt milionů korun.