Stavební práce budou hotové v květnu, na kdy se plánuje kolaudace. Samotné stěhování sbírkového fondu vypukne na podzim. „Muzeum se konečně dočkalo stabilních depozitérních prostor. Během letních měsíců budou v budově instalovány regály a další vybavení depozitáře za devět milionů korun. Stěhování sbírkových fondů začne na podzim a potrvá několik měsíců," řekl ředitel muzea Karel Malý.

Sbírky jsou nyní provizorně umístěny v budovách muzea na Masarykově náměstí, 
v pronajatých prostorách na třídě Legionářů v Jihlavě a ve Vyskytné nad Jihlavou. Díky tomu, že se sbírkový fond z budovy muzea přesune do nového depozitáře v Heleníně, vznikne v muzeu dostatek místa pro vytvoření nové historické expozice, a také tam přibudou nové výstavní prostory. „Stávající prostory, které slouží jako depozitáře, jsou už dost přeplněné. Jakákoli manipulace se sbírkami, příprava výstav a badatelská práce v nich jsou velmi problematické. A to nemluvím 
o tom, jak tím trpí sbírkové předměty. Navíc nám teď na těch dvou místech hrozí výpověď z nájmu, a sbírky bychom pak neměli kam umístit," doplnil ředitel Malý.

Do Helenína se přestěhuje také část depozitáře Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě 
a částečně i sbírky pelhřimovského muzea. „Oblastní galerie Vysočiny tam bude mít k dispozici dvě místnosti. Přemístíme tam depozitář soch, jde přibližně o 150 exponátů. 
V našich sbírkách najdete díla od autorů z 19. století po současné tvůrce," přiblížil další využití prostor bývalé textilní továrny ředitel galerie Daniel Novák.

Muzejní a galerijní depozitáře zaberou asi jednu třetinu budovy, ze dvou třetin bude budova sloužit pro potřeby středních škol. Plocha určená pro depozitáře zabírá asi 1 800 metrů čtverečních. Budovu nechal zrekonstruovat Krajský úřad Kraje Vysočina, celá akce vyjde na přibližně 173 milionů korun.

ZUZANA MUSILOVÁ