Muzeum Vysočiny na jihlavském Masarykově náměstí se více otevře veřejnosti. Umožní to rekonstrukce, díky níž instituce získá nové prostory. Přestavba, která má začít příští rok, naváže na nedávnou opravu průčelí dvou hlavních budov a obměnu expozic.

V jihlavském muzejním komplexu by v příštích letech měl vzniknout velký přednáškový prostor pro veřejnost, dvě menší edukační místnosti, zázemí pro návštěvníky a odborné pracoviště muzea včetně laboratoří.

Projektová příprava měla být hotová letos koncem listopadu, zahájení stavebních prací je plánováno na jaro příštího roku.

Obraz malíře Vojtěcha Hynaise nazvaný Varianta Pravdy putoval z Jihlavy do Francie. Přesune se i do Španělska. Foto: poskytl Kraj Vysočina
Zapůjčeno v Jihlavě. Nahá dívka od Hynaise se přesune z Francie do Španělska

S nejrozsáhlejšími stavebními úpravami se počítá ve velkém dvoře muzea. „Stávající jednopodlažní objekt bude nastaven o další patro a podkroví, kde bude soustředěno edukační centrum a odborné zázemí muzea," uvedl Roman Fabeš, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury.

V největším objektu, kam nyní veřejnost nemá přístup, vznikne mimo velkého a menšího přednáškového sálu také ateliér. „Ten bude současně sloužit jako hvězdářská pozorovatelna s možností využití mobilních dalekohledů na venkovní terase," doplnil Fabeš.

Koncem září se Muzeum Vysočiny Jihlava znovu otevřelo po devítiměsíční rekonstrukci fasád obou budov na náměstí. Muzeum získalo zpět svou podobu z přelomu 19. a 20. století. Novinkou jsou i obměněné expozice.