Nejpozději začátkem letošních prázdnin najedou do Muzea Vysočiny Jihlava dělníci. „Rekonstrukce zasáhne čtyři krajské objekty, nejen muzeum na Masarykově náměstí v Jihlavě. S nejrozsáhlejšími úpravami počítáme ve dvoře muzea, kde bude stávající jednopodlažní budova nastavena o další patro a podkroví,“ popsal náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury Roman Fabeš.

Alka malá je pokladem ve sbírkách jihlavského muzea.
Poklady jihlavského muzea: zatoulanou alku malou ulovili u Slavkova

V novém patře vznikne edukační centrum a zázemí pro odborníky. Ve dvoře vznikne ateliér, který bude sloužit jako hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase. Muzeum spolupracuje s astronomy a jejich akce jsou u návštěvníků vždy oblíbené.

Nově vzniknou prostory pro pořádání přednášek, workshopů a také reprezentativní místnosti. Návštěvníci ocení zázemí s pokladnou, vstupní prostory a průchod do edukačního centra. Novou podobu získá i nádvoří s posezením pro návštěvníky.

Vizualizace pro revitalizaci sportovního areálu Bedřichov v Jihlavě.
Sto milionů do opravy: v Jihlavě revitalizují sportovní areál na Bedřichově

Stavba potrvá asi dva roky, bude se dělat za chodu. Muzeum zůstane veřejnosti přístupné. Příchozí budou do muzea vstupovat dočasným vchodem z náměstí. Kraj Vysočina aktuálně vyhlásil veřejnou zakázku na výběr dodavatele stavebních prací. Předpokládaná cena rekonstrukce je 74,1 milionů korun, maximální výše dotace ze strany Evropské unie činí 68 milionů korun. Zbytek doplatí Kraj Vysočina.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT. Do oblíbeného zahradnictví je delší cesta. Víme proč.

Zdroj: Deník/Zuzana Musilová