Jejich šance na to, že se dostanou po květnových volbách do Evropského parlamentu, se blíží nule. Nicméně se rozhodli, že svou kandidaturou minimálně přispějí k tomu, aby jejich strana ve volbách uspěla. Z Jihlavska se takto na kandidátních listinách různých politických stran objevilo osm lidí.

Pět z nich je přímo z krajského města, zbylí kandidáti jsou z Panských Dubenek, Jamného a Černíče. Dva kandidáti z Jihlavska jsou na soupisce jedné strany – České Suverenity.

Zřejmě nejznámějším a nejzkušenějším kandidátem z regionu je v tomto ohledu Vladislav Nechvátal, bývalý starosta Třeště, který se v současnosti sice pracovně stáhl do privátní sféry, ale v politice se stále angažuje. V květnových volbách kandiduje za Českou Suverenitu, stranu, jejíž hlavní tváří je Jana Bobošíková. „Svou kandidaturou podporuji stranu a chci přispět k co nejlepšímu volebnímu výsledku. Každá strana chce uspět a překročit pět procent, což zajišťuje místo v Evropském parlamentu, ale jakýkoli výsledek nad jedno procento bude pro nás povzbuzením do podzimních komunálních voleb," okomentoval ambice strany Nechvátal.

Ten v loňském roce neuspěl jako lídr kandidátky Hlavu vzhůru do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. V minulosti se pokoušel dostat do sněmovny například i za ODA, ODS nebo Svobodné. V roce 2010 dokonce usiloval i o křeslo senátora.

Bez zkušeností

Do Evropských voleb kandiduje Nechvátal až z 27. místa, jeho kolega Aleš Mátl je na stejné kandidátce o 11 míst výše. „Nemám ambice kandidovat na předních místech, snažili jsme se kandidátní listinu sestavit tak, aby byla pestrá a zastoupeni na ní byli lidé z různých regionů," dodal Nechvátal.

Na opačné straně politických zkušeností stojí na Jihlavsku například stromolezec a ošetřovatel zeleně Petr Zvědělík z Jihlavy. Tomu patří na kandidátce hnutí Moravané 19. místo. „Nikdy jsem se politicky neangažoval a i nyní stojím na nevolitelném místě. Kandiduji spíše proto, že chci upozornit na to, co bych rád pomohl prosadit," vysvětlil svou účast v evropských volbách stromolezec Petr Zvědělík.

Ten chce totiž upozornit na to, že mapa České republiky opomíjí Moravany a Slezany. V občance má národnost českou, ale cítí se být Moravan. Chce tedy straně pomoci, aby se začalo v Evropě mluvit o federativním uspořádání České republiky. „Nejsem žádný separatista, ale v Rakousku nebo Německu spolkové rozdělení funguje, tak proč by nemohlo také u nás," poznamenal Zvědělík, který není členem strany, ale s jejími cíli se ztotožňuje. Moravané chtějí tímto způsobem vyvolat minimálně diskusi.

Kdo by chtěl ve volbách do Evropského parlamentu, které se uskuteční ve dnech 23. – 24. května 2014 , volit zástupce z regionu, najde další kandidáty z Jihlavska například u KDU-ČSL, u strany NE Bruselu – Národní demokracie nebo Aktivu nezávislých občanů. Dále pak u Paroubkovy strany Lev 21 a u SNK Evropských demokratů. Kdo například na kandidátce nemá žádného zástupce z Vysočiny, jsou strany KSČM nebo hnutí ANO.