VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na bývalé pístovské skládce si 
teď lebedí vzácní živočichové

Jihlava – Ještě nedávno se tam rozkládaly odpady z černé skládky. Teď si v prostorách bývalého vojenského prostoru mezi Pístovem a Rančířovem lebedí vzácní živočichové 
i rostliny.Tůně na rančířovském tankodromu jsou totiž jedinou vysočinskou lokalitou, kde se daří pravěkým listonohům 
a žábronožkám.

21.5.2012
SDÍLEJ:

Na bývalé pístovské skládce si 
teď lebedí vzácní živočichovéFoto: Deník/ Zuzana Musilová

Na pístovských mokřadech žije ohrožená kuňka obecná a ochráncům přírody se tam náhodou podařilo objevit i pro Vysočinu vzácnou vodní rostlinu – rdest alpský. Tím ale výčet unikátních zástupců nekončí.

Milovníci přírody se s obyvateli bývalého vojenského areálu  mohli více seznámit 
na sobotní vycházce, zájem projevilo ale jen pár lidí. 
„O pístovské mokřady se staráme asi čtyři roky, šlo nám hlavně o obnovení populace kuňky obecné. Nejvíce práce nám dalo odstranění černé skládky u cesty. Sem tam se tu ale ještě nějaký ten nepořádek objeví," přiblížil Jaromír Maštera ze sdružení Mokřady –  ochrana a management.

Odstranění náletů

Další péče o lokalitu spočívá 
v odstranění náletových dřevin a obnovení mokřadních luk a tůní, kde kromě kuňky žijí například i čolek velký, čolek obecný a skokan zelený krátkonohý. V místě roste také vzácný vemeník dvoulistý. „Je tu asi padesát menších tůněk, které vznikly díky pohybu vojenské techniky. Jenže mokřady časem zarostly a my je teď musíme obnovovat. Ještě bychom tu potřebovali vytvořit velkou tůň pro jiné spektrum živočichů. Přestože tůňku vybagrujeme, po dvou letech už byste tento zásah nepoznali," doplnil Maštera 
s tím, že pečují i o živočichy 
v tůňkách na nedalekém tankodromu.

„Menší frekvence pohybu vojenské techniky nevadí, někdy to dokonce prospívá. Je ale potřeba se s lidmi, kteří areál využívají i dnes, domluvit na určitých pravidlech. Živočichům pohyb vojenské techniky vadí například v době páření nebo vývinu. Takový listonoh potřebuje k vývinu dva měsíce," vysvětlil Maštera.

Asi kilometr od pístovských mokřadů se nachází  i další podobná lokalita mokřadní louky u rybníku Okrouhlík. „Ty leží na okraji vojenského areálu a dá se říct, že  jsou vlastně původní, jen zarostly. I zde je tudíž potřeba odstranit náletové dřeviny a obnovit tůňky. O tyto mokřady se staráme asi tři roky. Nyní se nám na to podařilo získat grant od nadace Partnerství a společnosti Nestlé," dodal při sobotní vycházce Maštera.

ZUZANA MUSILOVÁ

Autor: Redakce

21.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn Deníku – 16.–17. prosince 2017

Formanova zdravice po 50 letech a heroinoví Makedonci: nejlepší videa víkendu

Po dlouhé době si jihlavský výběr juniorů (ve žlutém Tomáš Mejzlík) připsal tři body. Třineckým nasypal na jejich ledě šest branek.

Po prohře ve Vítkovicích přišla výhra v Třinci

Podívejte se na další miminka a hlasujte v anketě

Jihlava - Přinášíme vám fotogalerii s dalšími krásnými miminky z jihlavské porodnice.

Placatka s alkoholem už se na hony nenosí

Borovná, Telč – Zbrojní průkazy, stav zbraní a také přítomnost alkoholu v krvi. To jsou věci, na které se policisté nejvíce zaměřují při kontrolách honů.

Betlémské světlo dorazilo do Jihlavy

Jihlava - Brno, Praha a Olomouc. To jsou místa, kde si lidé mohli o víkendu vyzvednout Betlémské světlo. O jeho rozvoz po celé České republice se postarali skauti. Stejně tomu bylo i v Jihlavě, kam skauti se světlem dorazili v neděli po deváté hodině ráno vlakem mířícím z Brna do Plzně.

Nejteplejší den zaznamenali meteorologové v Moravských Budějovicích

Vysočina - Teploty na Vysočině byly v listopadu neznatelně nadprůměrné. Srážky oproti tomu zůstaly hodně pod dlouhodobým průměrem, zejména na Třebíčsku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT