Naopak o desetinu se rozrostla stáda ovcí, přibylo i koní. Podle soupisu hospodářských zvířat k letošnímu 1. dubnu, který zveřejnil Český statistický úřad, patří Vysočina spolu s Jihočeským krajem k nejvýznamnějším regionům v chovu skotu. Počty těchto dobytčat v hospodářstvích na území Vysočiny loni stouply asi o čtyři stovky na 211 tisíc kusů.

Na Vysočině je v poslední době stabilní chov krav, jejichž počty teď mírně převyšují 83 400. Podle Karla Coufala, ředitele třebíčské agrární komory, k tomu přispěly i dotace na modernizaci stájí. Chovatelé se totiž při jejich čerpání zavázali udržet po nějaký čas produkci mléka. „Krávy mají telata, takže obrat toho stáda zůstává relativně stejný," vysvětlil.

Prasat se na Vysočině chová kolem 261 tisíc kusů, v Česku druhý nejvyšší počet. Ve srovnání s loňským dubnem to je sedmiprocentní pokles. Tento chov doplácí na nízké výkupní ceny vepřového masa. Chovatelé by přitom měli nyní investovat do zlepšení životních podmínek zvířat. „Všichni ti, kteří neměli zainvestováno, do toho v současné ekonomické situaci odmítli jít a raději z toho vycouvali," zdůvodnil ředitel klesající stavy.

Podobná je podle něj situace i v chovu drůbeže, který na Vysočině čítá už jen necelých 400 tisíc kusů. Je to o jedenáct procent méně než před rokem. „Ale my jsme nikdy nebyli velcí chovatelé, byla to doplňková činnost," podotkl Coufal.

Ovcí teď na Vysočině žije zhruba 14  300, farmáři je ve větší míře používají na vypásání méně přístupných luk. Koní se v kraji chová kolem patnácti set. Rozrůstat se přestaly kozí farmy, kde o rok dříve stouply počty zvířat o více než polovinu.

Objem živočišné výroby se na Vysočině celkově dlouhodobě snižuje, čímž ubývají i pracovní místa na venkově. Například počty prasat klesly v minulém desetiletí o víc než třetinu.

VĚRA STEJSKALOVÁ (ČTK)