Dvě stě padesát filmů za šest dní. To je výzva, kterou Jihlavě příští týden předloží devatenáctý ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů.

Letos se na něm budou moci návštěvníci setkat například s členkou ruské punková skupiny Pussy Riot Mášou Aljochinovou či skrze videohovor diskutovat s Julianem Assangem, který založil server WikiLeaks, kde zveřejnil tajné diplomatické depeše. „Hovořit s Assangem budou moci návštěvníci pouze prostřednictvím videokonference. Nemůže totiž opustit ekvádorskou ambasádu v Londýně, protože by byl zatčen. Bude to velmi vzácná příležitost, jelikož po tři roky je Assange v azylu ambasády a veřejně příliš nevystupuje," uvedl ředitel festivalu Marek Hovorka.

Dalším hostem Inspiračního fóra festivalu bude fotbalový trenér Osama Abdul Mohsen, kterého svět zná jako jednoho ze Syřanů prchajících před policií se synem v náručí na maďarsko-srbské hranici, kde mu měla maďarská televizní reportérka podrazit nohy. „Jedním z témat letošního ročníku bude i migrace. Chceme ukázat problém také ze strany lidí na útěku," řekl Hovorka.

Kromě několika dokumentů ukazujících život uprchlíků, snažících se nalézt štěstí, se o své zkušenosti podělí také Mohsen. Ten nyní působí jako fotbalový trenér ve Španělsku. „Když jsme viděli, jak vřele Mohsena přivítaly hvězdy Realu Madrid v čele s Cristianem Ronaldem, napadlo nás ho seznámit i s českým prvoligovým fotbalovým prostředím. FC Vysočina ale naši nabídku odmítl, protože se podle svého vyjádření soustředí na utkání, proto oslovujeme další české fotbalové kluby," podotkl Hovorka a dodal, že Mohsen může místním, kteří se s uprchlíky doposud třeba ani nesetkali, přiblížit, jak takový člověk, nucený opustit vlastní domov, skutečně vypadá a přemýšlí.

Kromě filmařů a dalších umělců se v Jihlavě objeví možná také ministr financí Andrej Babiš. Právě jemu je totiž věnován jeden ze snímků s názvem Matrix AB, který bude mít na festivale premiéru. Film režíroval Vít Klusák, známý také svým dokumentem Český sen. Proč Babiš snímek označil za zradu, se návštěvníci festivalu dozví ve čtvrtek 29. října v DKO.

Festival začne v úterý 27. října, a to filmem o fotografovi Josefu Koudelkovi, dokumetujícím stavbu zdi mezi Izraelem a Palestinou. Přehlídka filmů potrvá do neděle 1. října. Zpestří ji i zajímavý doprovodný program.

Ivana Holzbauerová