Na polenském hradu nyní probíhá první a druhá etapa výměny střešní krytiny, která město Polná vyjde přibližně na 950 tisíc korun. Původní tašky přitom na střeše vydržely poměrně krátkou dobu, asi jen deset až patnáct let. Na vině je zřejmě šlendrián. „Střešní krytinu je potřeba vyměnit už teď, protože s největší pravděpodobností byla tato práce před těmi deseti patnácti lety provedena nekvalitně nebo při tom byl použit nekvalitní materiál. Střešní krytinu řešíme několik let zpátky, už dříve došlo k výměně krytiny na budově zámecké kavárny, muzea a kina. A nyní přišla na řadu další místa, například nádvoří a podobně," řekl polenský starosta Jindřich Skočdopole.

Práce na střeše polenského hradu začaly v polovině dubna a hotové budou do konce června. Městu se na opravu podařilo získat dotaci ve výši 375 tisíc korun. V plánu je ještě třetí fáze výměny střešní krytiny za zhruba půl milionu korun. „Je to poslední etapa spíše menšího rozsahu, která bude realizována v příštím roce. Poté bude mít celý areál nové střechy," doplnil starosta.

Rozsáhlá rekonstrukce polenského hradu přitom trvala několik desítek let a skončila v roce 2005. „Všechno kromě zmiňovaných střech se povedlo. V letošním roce také začneme s rekonstrukcí sociálního zařízení u kulturního sálu v areálu hradu a zámku. Sál z roku 1989, kde se koná mnoho kulturních a společenských akcí, poměrně vyhovuje, což se nedá říct o záchodech," dodal Skočdopole. Během letních měsíců se budou rekonstruovat pánské toalety. První etapa vyjde na 650 tisíc korun.

Za provoz polenského hradu město ročně zaplatí milion devět set tisíc korun. K tomu se ještě musí připočítat další peníze určené na opravy památky a podobně. „Město obecně dává velké finanční obnosy do oprav a údržby památek. Letos to bude milion sedm set tisíc korun jak z vlastních zdrojů, tak z dotací Ministerstva kultury a grantů Kraje Vysočina," uzavřel starosta.

ZUZANA MUSILOVÁ