V Jihlavské kavárně, jak se cyklus povídání s významnými českými osobnostmi nazývá, tentokrát přednášel akademik Miloš Gregor. Představil zde své poznatky z oblasti fake news, tedy lživých zpráv, které se šíří skrze dezinformační weby, sociální sítě nebo řetězové e-maily.

Autor knihy věnující se fenoménu lživých zpráv upozornil, že kromě seniorů jsou na internetu ohrožení také mladí lidé. „Studenti často neřeší zdroj informace. Pokud článek na sociální síti nasdílí kamarád, důvěřují mu,“ uvedl Gregor. Lidé na sociálních sítích otevřou přibližně jen tři procenta článků, na které tam narazí.

Krátce došlo také na představení únikové hry Fakescape, na které se studenty brněnské politologie pracoval. Ta na konci ledna získala druhé místo mezi stovkou projektů v celosvětovém kole soutěže Peer-to-Peer. „Mohou se do ní zapojit i učiliště. Pro mladé je to zábavnější než poslouchat přednášku,“ vyzdvihl přidanou hodnotu hry akademik.

Jihlavskou kavárnu už navštívili novinář Jaroslav Kmenta, senátor Marek Hilšer nebo europoslanec Pavel Telička. „Rádi bychom u nás přivítali například generála Petra Pavla nebo uspořádali debatu před volbami do evropského parlamentu,“ naznačil Jan Palán, který je jedním z organizátorů pravidelných setkání, budoucí plány. „Jestli se nám to podaří, je ale zatím ve hvězdách,“ dodal.