Oblíbené silvestrovské a novoroční výšlapy na Jihlavsku letos obohatí jeden úplně nový. Jeho cílem bude v poslední den letošního roku lovecký zámeček Aleje poblíž Stonařova. Památka bude dokonce při této příležitosti otevřena veřejnosti, a to mezi jedenáctou a   třináctou hodinou. S myšlenkou založení nové tradice přišli Stonařovští.

„Impuls vzešel od některých našich obyvatel. Výšlap na Javořici, jehož se rádi účastnili, už totiž byl pro ně příliš masový. Přišli tedy s nápadem, abychom zorganizovali pochod přímo tady u nás. A Aleje, kam se sbíhá několik cest z okolních obcí, se přímo nabízely," řekl k plánované akci místostarosta Stonařova Ivan Šulc.

„Výšlap, který letos pořádá městys spolu s místními hasiči, s radostí podpořily i okolní obce. A už máme například potvrzenou účast lidí z Dlouhé Brtnice, Opatova, Jestřebí i Brtnice. Je skvělé, že se nám podařilo domluvit i zpřístupnění zámečku," doplnil stonařovský místostarosta.

Jaký bude zájem?

Sraz na Alejích je v úterý od 10 do 14 hodin. Například ze Stonařova se vychází v 10 hodin od mateřské školy. Účastníci nultého ročníku silvestrovského výšlapu na Aleje v cíli dostanou drobný upomínkový předmět a čaj nebo svařák. Pokud bude zájem lidí dostatečný, bude se pochod konat za rok znovu. „Nechceme vůbec konkurovat ostatním podobným akcím na Jihlavsku. Jde jen o příjemné setkání lidí ze Stonařovska a Brtnicka v krásném prostředí uprostřed lesů. Nijak netoužíme po tom, aby se z toho stala bůhvíjaká masová akce," zmínil Šulc.

Protáhnout tělo si před večerními silvestrovskými oslavami můžete i výstupem na Javořici. Na vrcholu vás ve 
12.30 čeká slavnostní novoroční přípitek. Oficiální start je v deset hodin dopoledne ze Studené. Na Javořici se ale chodí i z dalších míst Jihlavska, například z Telče, Mrákotína, Řásné, Býkovce, Nové Vsi či ze Světlé.

Už počtvrté se lidé z Třešť-ska na Silvestra vypraví k dřevěné soše jelena na Jelení hoře u Hodic. Startuje se v 10 hodin od hodické hasičárny. V nedaleké Třeštici v poslední den roku podniknou tradiční výšlap na nedaleký hrad Roštejn.

Milovníci pohybu nemusí zahálet ani na Nový rok. V Jihlavě se totiž koná tradiční výstup na vrch Šacberk. Sraz je v cíli – u torza rozhledny nad sjezdovkou – mezi čtrnáctou a patnáctou hodinou.

ZUZANA MUSILOVÁ