Jihlavská zoo zve školáky v neděli prvního září na stezku Cinta jde do školy, která je pojmenovaná po malé tygří slečně. „Děti si vyzkouší, co všechno musí znát mladý tygr, a budou moci otestovat znalosti v jednotlivých předmětech," uvedla tisková mluvčí jihlavské zoo Kateřina Kosová. Malí návštěvníci budou řešit úkoly ze zeměpisu, přírodopisu, jazyků, matematiky, tělocviku i občanské výchovy. Když všechno řádně splní, čeká je sladká odměna. Za úspěšné absolvování stezky dostanou poukaz na zmrzlinu.

Kromě testování vědomostí se mohou děti v zoo těšit na výtvarné tvoření v Matongu či poslední prázdninové komentované krmení zvířat. „Akce už se stala v zoo tradicí. Někteří lidé přijdou, aniž by tušili, že se zde něco takového koná, a pak jsou pro ně připravené úkoly příjemným zpestřením," popsala Kosová. S prázdninami se budou v zoo loučit od 10 do 15 hodin.

O den dříve budou dávat prázdninám sbohem ve Vodním ráji. Služby města Jihlavy připravily soutěže, ukázky aquazorbingu, aqua aerobiku. V případě zájmu dam proběhne i volba Miss Vodní ráj 2013. „Z důvodu nepříznivé předpovědi počasí se bohužel akce přesouvá z venkovní do kryté části aquaparku. Přítomen bude také maskot Vodního ráje, kterým je náš čisťounký a hravý medvídek mýval," přidal další informace Martin Málek, tiskový mluvčí SMJ. Loučení s létem začne v jihlavském aquaparku v sobotu v 15 hodin.

Zatímco velcí návštěvníci budou v neděli prvního září v Třešti již od devíti hodin obdivovat historická vozidla a motocykly, ty mladší spíše zaujmou hasičská a policejní auta a také Pohádkový les, který pro ně přichystal Klub českých turistů. Zájemci o cestu pohádkovým lesem se budou moci zaregistrovat od 13.30 do 14.30 u zámku. Odtud se pak vydají na jednu ze značených tras. Menší děti čeká dvoukilometrová pohádková, větší šestikilometrová sportovní.

Rovněž prvního září proběhne Rozloučení s prázdninami v polenském parku. Zde se bude dům dětí a mládeže ohlížet ze letošními letními tábory. Velké i malé návštěvníky pak láká také na pletení náramků, korálkování, skládání origami a spousta dalších tvůrčích aktivit. Nesmějí také chybět netradiční hry v táborovém duchu. „Tímto způsobem bychom chtěli zviditelnit především letní činnost DDM Polná. Výtěžek máme v plánu věnovat na zbudování volnočasového centra pro děti a mládež v Rohozné," upřesnil ředitel DDM v Polné Tomáš Klíma. Takovou slavnost pořádá poprvé a doufá, že se premiéra loučení s prázdninami setká s příznivým ohlasem. V parku v Polné to bude žít poslední prázdninovou neděli od 13.30 hodin.

To Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Zastávka Telč naplánovalo dát sbohem prázdninám již v pátek, a to z toho důvodu, aby přilákalo co nejvíce návštěvníků, kteří se tak nerozptýlí po různých dalších akcích. Také oni pořádají loučení s prázdninami poprvé. „Myslím si, že největším lákadlem bude možnost vyzkoušet si legálně a pod vedením lektorů tvorbu graffiti," vypíchla zlatý bod programu Petra Břečková ze Zastávky Telč. Mladé lidi také určitě osloví kapela Backspace, která je složena z jejich vrstevníků. Dobré zkušenosti mají organizátoři také s Nealko barem. „Rádi bychom touto cestou propagovali naše zařízení u veřejnosti a oslovili mladé lidi atraktivní formou," uvedla Břečková. Akce se uskuteční v areálu bývalé autobusové zastávky a bude trvat od 13 do 19 hodin.

BLANKA FIŠAROVÁ